SPINNING

Kojim se kriterijem rukovodite u odabiru varalica? Ovi detalji mogu biti od pomoći u idućoj kupovini

Boris Bulić

Od velike pomoći pri odabiru svakako može biti deklaracija na kojoj bi trebale biti istaknute duljina i težina varalice, preporučene brzine povlačenja i očekivana dubina urona. Ipak, ono što ne piše a što je jako važno je imaginacija koju prilikom odabira svaki ribolovac mora imati u sebi…



Ključni i temeljni dio varaličarskog pribora je, naravno, varalica. Iako postoje modeli koji su primjenjivi u lovu više različitih vrsta i u više različitih situacija na različitim terenima, nažalost, do sada još nije kreirana varalica univerzalne primjene.


U bogatoj ponudi modela, tipova, boja i oblika kojima su zatrpani zidovi ribomaterijala katkad se teško snaći. Raznolikost nigdje nije tako bogata kao u varaličarskom priboru, pri čemu svakako ne treba smetnuti s uma da postoje, kako mnogi varaličari znaju reći, varalice za ribe i varalice za ljude. Ako se u odabiru promaši, tada se kolekcija popunjava prekrasnom varalicom koja neće loviti već će samo biti još jedan ukras u ribolovnoj kutiji.





Da bismo pravilno odabrali, moramo poznavati osnovne prehrambene navike naše lovine pa u skladu s tim plasirati varalicu koja će biti najukusnija imitacija obroka ili pak najiritantnija provokacija.


Od velike pomoći pri odabiru svakako može biti deklaracija na kojoj bi trebale biti istaknute duljina i težina varalice, preporučene brzine povlačenja i očekivana dubina urona. Ipak, ono što ne piše a što je jako važno je imaginacija koju prilikom odabira svaki ribolovac mora imati u sebi i procijeniti da li je model u ruci upravo onaj koji će biti idealan za planiranu situaciju.



Niti jedna riba varalicu ne vidi na način na koji je mi vidimo i gledamo, i to iz dva razloga. Prvi je svakako taj što nam se oči poprilično razlikuju, ako ni zbog čega a ono zbog medija kojim smo okruženi, dok je drugi, puno važniji razlog vezan uz tromost oka. Naime, dok još u prodavaonici ili u samom ribolovu nad kutijom procjenjujemo da li je varalica koju namjeravamo upotrijebiti ona prava, to radimo gledajući varalicu koja miruje. No kada se nađe vezana na struni u moru, ta varalica čak ni u trenutku kad je ne povlačimo neće mirovati, a  prilikom povlačenja će teturati, drhtati ili se pak kretati, bilo vrlo izlomljenom putanjom bilo brzo pravolinijski, tako da će zbog tromosti oka doživljaj boja i oblika biti potpuno drukčiji, što svaki iskusniji varaličar prilikom odabira varalice mora znati pretpostaviti.



Premda s obzirom na plovnost postoje varalice koje ne poznaju nikakve podjele, poput zara ili poppera koje su samo plivajuće, ili pak jigova koji su isključivo tonući, kod većine je varalica primjenjiva podjela bazirana upravo na njihovoj plovnosti. Tako razlikujemo tri tipa – plivajuće varalice (floating), varalice neutralnog uzgona (suspending) i tonuće varalice (sinking).