LOV PODLANICE

Kako uloviti podlanicu? Jedna od traženijih riba Jadrana nikad ne uzima i guta ješku u isto vrijeme

Boris Bulić

Podlanicu nije teško uloviti. Samo treba biti na pravom mjestu naoružan sa strpljenjem, ponajprije kad podlanica povuče prvi potez.



Podlanica je jedna od najtraženijih riba Jadrana. Da bi je ulovili ljudi se domišljaju svakakvim trikovima. Neki od tih trikova upale i zažive, a neki propadnu i nestanu. No postoje i oni koji su, premda u samom startu osuđeni na propast, na neki način opstali i postali predaja. Takav je i prastari trik sa losturom ili periskom koji je postao urbana ribolovna legenda.


Dakle, periska se, budući da je zakonom zaštićena, ne vadi iz mora, već se ronjenjem otkrije njena lokacija. Račić čuvar školjke će prije ili kasnije uočiti praznu ljušturu i doći do nje, a za njim će doći i podlanica koja će tada naići na naješkanu udicu koja je zabačena uz ljušturu i…


Naravno, to je bajka. No nije bajka da podlanica nikada odmah ne guta ponuđenu ješku. Najprije ga odvuče metar – dva zbog čega je izrazito važno da ne osjeti otpor jer će tada udicu jednostavno ispljunuti i otići. Tek nakon što je izvučeno tih par metara strune može se kontrirati.




Kontra mora biti snažna i energična. Podlanica ima popločano nepce tako da se udica najčešće i ne probije, već ostane samo vrhom zakačena između tih pločica. Upravo zbog toga izvlačenje mora biti kontinuirano, bez opuštanja strune.


Podlanica će kao i sve ljuskavke u izvlačenju pružati silovit i snažan otpor uz ritmične, jake, postranične udarce. Kočnica mora biti dobro podešena da bi sistem sve to izdržao. U principu, kada se podlanica dovuče do površine iznenađenja više ne bi trebalo biti.