RIBOLOVNI PRIBOR

Kako održavate svoje role? Perete li ih pod mlazom vode ili ih brišete vlažnom krpom?

Boris Bulić

U zavisnosti o pažnji koju posvećujete svom strojnom ribolovom parku ovisi koliko će vam taj strojni park trajati. Naravno, i drugi su faktori u igri, no pravilnom se njegom može bitno produljiti radni vijek svakog stroja, pa tako i role.



Premda je suvremena tehnologija u upotrebu stavila brojne materijale otporne na koroziju, dobar dio dijelova na ribolovnim rolama je izrađen od metala. To je činjenica od koje se ne može pobjeći bez obzira na reklamne trikove koji pričaju o grafitnom kućištu ili o izradi od kompozitnih materijala. Prijenosni mehanizmi koji se sastoje od pužnih i klasičnih zupčanika i kulisa, nosivi elementi poput osovina, vratila i ležajeva, kočioni mehanizmi, te naposljetku opružni elementi, od preklopnik do svih ostalih opruga su izrađeni od metala, najčešće željeza. Naravno, to nije sirovo željezo, ali je svejedno vrlo podložno koroziji.


Ovako neoprezno odlaganje na kamenje otvara put koroziji


Role u ribolovu možemo čuvati pažljivim rukovanjem, spuštanjem na mekane površine ili u za to predviđene nosače, izbjegavajući mehanička oštećenja koja otvaraju put koroziji.


Dolaskom u civilizaciju, potrebno je ukloniti sol i nečistoće s metalnih, ali i ostalih površina. Nije preporučljivo ispiranje pod mlazom vode,  jer na taj način vlaga može dospjeti i tamo gdje ne želimo. Osim toga, voda iz slavina je često zasićena klorom koji baš kao i sol pogubno djeluje na metal.


Da je ovu rolu barem povremeno prebrisati vlažnom krpom…




Za uklanjanje soli će vlažna krpa biti jednako učinkovita, a sušenje znatno brže.


Bar jednom u sezoni je potrebno napraviti ‘generalku’ i rastaviti kompletan stroj, zamijeniti staru mast, i dobro nauljiti sve pomične dijelove. Ne zaboravite zlatno pravilo – ležajeve i zupčanike podmazujemo mašću, dok se ulje samo zglobovi.


Pritom ne smijete smetnuti  suma da je jestivo ulje bez obzira na proizvođača i trigliceride pogubno za strojne mehanizme.