ŠPAR

Kako lovite špare? Najbolje ih je loviti u toplijim mjesecima i to neposredno nakon kiše

Boris Bulić

Ješka za ribolov špara može biti raznolika – od svih animalno-morskih ješki, preko raznih pastura, do običnog kruha. Špar uistinu nije izbirljiv. Napasti će i crvolike silikonske varalice, pa i najmanje wobblere...



Ribolov špara je uspješan tijekom cijele godine, no znatno bolji rezultati se postižu u toplijim mjesecima, danju, kroz jutro i u suton. Špar voli tiho i kišno vrijeme, a najbolji ulovi se postižu u mutnom, lagano valovitom moru neposredno nakon kiše.


Ribolov špara ne zahtijeva neko veliko iskustvo. Uglavnom se lovi klasičnim sistemom za pridneni ribolov. Na osnovu predveza se vezuju tri prame, dok je olovnica na kraju sistema. Najčešće korištene udice su tipa crystal, pri čemu je važno samo da budu dovoljno sitne, širine luka do 8 milimetara, da bi ih špar mogao progutati.


Špar se uspješno može loviti i ‘na po dna’ pomoću plovka, s tim da sistem treba podesiti na način da udice love bliže dnu. Kad špar zagrize, plovak bez ikakve prethodne najave naglo uranja, najčešće okomito. Kontrirati treba odmah.




Špar se može loviti i tehnikom propadanja, s tim da je olovno otežanje svedeno na 1 – 2 grama ili ga uopće nema. Udice se izbacuju čim dalje od obale i, dok sistem polako propada, prati se napetost strune. U trenutku griza struna se naglo ispravlja i tada je potrebno kontrirati.



Budući da špari formiraju manja jata, nakon ulovljenih desetak riba je poželjno promijeniti poziciju makar za nekoliko metara, pogotovo ako su se grizevi prorijedili ili ih uopće nema. Brumanje u ribolovu špara nije potrebno.


Ješka za ribolov špara može biti raznolika – od svih animalno-morskih ješki, preko raznih pastura, do običnog kruha. Špar uistinu nije izbirljiv. Napasti će i crvolike silikonske varalice, pa i najmanje wobblere.


Na trpezi ga mnogi izbjegavaju zbog sitnih i oštrih kostiju, no meso špara je prava poslastica. Za ovu ribu slobodno možemo reći – šteta što ne naraste veći.