RIBOLOVNI PRIBOR – UDICA

Kako birate udice za slaganje svojih ribolovnih sistema? Na ovo trebate obratiti pažnju da postignete optimalne učinke

Boris Bulić

Prvo što treba znati jest da ne postoji univerzalna udica. Činjenica je da se pojedini modeli mogu primijeniti u više tehnika, no istina je da svaka riba i svaka tehnika traži svoju udicu. Naravno, to nikako ne znači da trebate pokupovati sve udice na koje naiđete, već samo da morate odabrati model najprimjereniji tehnici ili načinu ribolova koji preferirate…



Često se i mnogi prokušani majstori udice, a posebno početnici, dolaskom u prodavaonicu riblje opreme nađu u čudu. Već se na prvi pogled vidi da police s udicama izgledaju malo drukčije od posljednjeg posjeta dok se detaljnijim zagledavanjem otkriva da zapravo ne izgledaju malo, nego potpuno drukčije. Premda su do tada korištene udice uredno izvlačile ribu i bile više nego uspješne i funkcionalne, najnoviji modeli izgledaju tako primamljivo. Teško se oduprijeti želji i ne kupiti barem jedan paketić. I tada, nakon nepunih deset minuta premišljanja, neminovno se začuje pitanje za koje se čini kao da dolazi iz nečijih tuđih usta:


– Valja li ovo što?


Na to trgovac rutinirano i vrlo autoritativno klimajući glavom, potvrđuje i iznosi cijeli niz dokaza u prilog udicama koje kupac s nepovjerenjem prevrće u rukama. Poznata slika?





Od prve tvornički proizvedene udice ribolovna industrija neprestano usavršava svoje proizvode. Iako se nekom neribolovcu može učiniti da na udici i nema baš puno toga što bi se moglo mijenjati i usavršavati, svaki zagriženi ribolovac jako dobro zna da ne postoji savršena udica. Moći pogledom procijeniti je li udica u stanju podnijeti naprezanja koja nameće ribolov koji prakticirate i hoće li u moru biti dovoljno ‘nevidljiva’, dar je koji bi svaki ribolovac poželio.


Nažalost, ni deklaracijski podaci nam tu nisu od pomoći, jer ni na jednom paketiću udica nikada nije pisalo, a i neće, da su udice koje se nalaze ispod deklaracije loše i nepouzdane. Na svim deklaracijama u pravilu piše da u ruci držite najnovije udice koje su savršeno oštre, izrađene od najkvalitetnijih materijala, te obrađene najsuvremenijom tehnologijom koja uključuje i kemijsko brušenje vrhova. Što je najljepše, to je u 90 posto slučajeva istina, no nevolja je u tome što isto piše na gotovo svim pakiranjima.


Prvo što treba znati jest da ne postoji univerzalna udica. Činjenica je da se pojedini modeli mogu primijeniti u više tehnika, no istina je da svaka riba i svaka tehnika traži svoju udicu. Naravno, to nikako ne znači da trebate pokupovati sve udice na koje naiđete, već samo da morate odabrati model najprimjereniji tehnici ili načinu ribolova koji preferirate.



Svaka se udica sastoji od vrha sa zazupcem ili bez njega, luka udice koji se nastavlja na vrat, te samog kraja udice koji može biti u obliku pločice ili ‘oka’.


Dimenzije dijelova udice, odnos proporcija te prostorna zakrivljenost glavne su karakteristike po kojima razlikujemo udice. Zahvaljujući tim razlikama, različite udice na različite načine ‘drže’ ješku, kače ribu, različito penetriraju prilikom kačenja te zauzimaju različite kutove prilikom zamaranja i izvlačenja lovine.


Sve to treba uzeti u obzir kod odabira modela i pokušati odabrati udicu s kojom ćemo moći otići u ciljani ribolov što je zapravo jedini pravi ribolovni doživljaj.