TEŠKA PANULA

Jeste li znali da u teškoj panuli s monelom nije potrebno nikakvo otežanje?

Boris Bulić

Monel je dovoljno mekan i podatan da se može namotati na kalem multiplikatora, pri čemu je dovoljno žilav i nosiv da može izaći na kraj s najvećim i najborbenijim ribama. A velika prednost monela je njegov visoki koeficijent tonjenja koji iznosi 1:1,7!



Iako ga mnogi smatraju nesportskim dijelom panulaškog pribora, monel je omiljen kod većine panulaša, barem kod onih koji si ga zbog njegove visoke cijene mogu priuštiti. Monel je binarna legura nikla i bakra s maksimalno 67 posto nikla zbog čega se odlikuje velikom rezistentnošću na agresivnu morsku sredinu. U ribolovu se u obliku žice koristi kao struna izuzetno velike nosivosti. Monel je dovoljno mekan i podatan da se može namotati na kalem multiplikatora, pri čemu je dovoljno žilav i nosiv da može izaći na kraj s najvećim i najborbenijim ribama. Velika prednost monela je njegov visoki koeficijent tonjenja koji iznosi 1:1,7. Uz malo računanja iskusni panulaš u svakom trenutku zna na kojoj mu se dubini nalazi panula. Pa iako monelu nije potrebno nikakvo dodatno opterećenje, gotovo svi panulaši koriste i gvardijan i to prvenstveno zbog izbjegavanja zadjeva.


No nije samo visoka cijena negativna strana ove jedinstvene ‘strune’. Budući da je monel metal, galvanske su struje stalno prisutne. Stoga je, ukoliko se odlučite koristiti monel, preporučljivo izolirati kalem multiplikatora. To je najjednostavnije napraviti debljim slojem autolaka. Premda ovo bojanje neće u potpunosti eliminirati razgradnju zbog razlike u elektronskom potencijalu, znatno će je usporiti i tako produljiti radni vijek vašeg strojnog parka.