Kod većine mesojednih ribljih vrsta zubi nisu ograničeni samo na rubni dio vilice. Često je nepce, jezik, donja čeljust pa i ždrijelo naoružano sa zubima okrenutima prema unutra što žrtvi onemogućuje i pomisao na bijeg.
povezane vijesti
- Upornost se je tajna uspjeha. Iz belly boata spinao brancine pa ulovio licu
- Dođite i uživajte bez granica. I ove godine Zatonska mujsula priprema cijeli niz iznenađenja koje ne treba propustiti
- Neobičan jelovnik pučinskih predatora. Pored žive lokarde i šaruna, tuna se odlučila za pola krepane bugve
Ako zanemarimo otrovne bodlje i električne organe kod pojedinih vrsta, slobodno možemo ustvrditi da su zubi najopasnije riblje oružje. Budući da nemaju ruke, zubima pridržavaju, grizu, drobe, stišću, i drže sve što može poslužiti kao hrana, gradivo za kuću, ili smetnja u odabranoj zoni.
Najimpresivniji zubi su svakako oni u morskih pasa. Poredani u više redova, oštri do bola, najsavršeniji su aparat za odgrizanje. U slučaju kada se neki od zuba ošteti ili slomi, taj naprosto ispada, a na njegovo mjesto dokliže slijedeći. Garnitura žileta je čini se nepresušna.
Kod većine mesojednih vrsta zubi nisu ograničeni samo na rubni dio vilice. Često je nepce, jezik, donja čeljust pa i ždrijelo naoružano sa zubima okrenutima prema unutra što žrtvi onemogućuje i pomisao na bijeg.
Podlanica je zbog specifičnog načina ishrane razvila posebno modificirane zube. Pored klasičnih sjekutića, unutrašnjost usta je popločana tupim pločastima zubima kojima sa lakoćom drobi školjke, rakove pa i udice. Slične ploče, no ipak nešto slabije imaju još neke ljuskavke poput šaraga ili arbuna.
Kantar ima sitne zube povezane u nerazdvojni pilasti niz. To je jedina riba iz obitelji ljuskavki koja nema razdvojene, pojedinačno usađene zube.
Sitne i samo naizgled bezopasne zube ima ugor, no ti će zubi sa lakoćom pregristi i najdeblju najlonsku strunu.
Oslić kao tipični predator ima oštre čunjaste zube kojima sa lakoćom lovi i zadržava plijen ma kako klizav i živahan bio.
Izrazito učinkovit zubni arsenal ima grdobina, a dubinski je iglozub strašni (Chauliodus sloani, Schneider, 1801) u isticanju zubne cakline otišao najdalje u ribljem svijetu. Njegova se usta zbog neprimjereno velikih zuba nikada i nikako ne mogu potpuno zatvoriti.