RIBOLOVNI PRIBOR – ZARE

Jeste li znali da je morska površina ribama kao zid? Upravo je to razlog zbog kojega su zare toliko lovne

Boris Bulić

Premda su temeljno zamišljene kao isključivo površinske varalice, pojedini modeli, u prvom redu svojim dimenzijama i plovnošću, odstupaju od uobičajenog. Tako zahvaljujući posebno podijeljenom balansu, neki modeli mogu u povlačenju plitko uroniti dok se, premda rijetko, mogu naći i suspending ili slow sinking verzije.



Među najlovnijim i najkorištenijim površinskim varalicama su zare. To su plivajuće varalice, na tržištu prisutne u nebrojenim bojama i dezenima, jednako lovne i danju i noću, pogotovo u toplijem dijelu godine. Namijenjene su površinskom obalnom varaličarenju i premda relativno male, tek 5 do 8 centimetara, uz dobro izbalansiran pribor imaju domet od 40 do 50 metara. Idealno ih je voditi tehnikom walk the dog, odnosno cik-cak putanjom. Teško je reći da li su zara varalice zaslužne za postanak ove tehnike ili je razvoj tehnike rezultirao nastankom ovih varalica.



Zara varalice su po boku najčešće ukrašene nizom točaka koje su predatorima dodatna provokacija. Važnije od povlačenja u radu s ovom varalicom su pauze koje katkada trebaju trajati i do petnaestak sekundi. Naime, predatorima je u najvećem broju slučajeva okidač za napad upravo pokretanje varalice nakon mirovanja.




Iako su zamišljene kao isključivo površinske varalice, pojedini modeli, u prvom redu svojim dimenzijama i plovnošću, odstupaju od uobičajenog. Tako zahvaljujući posebno podijeljenom balansu, neki modeli mogu u povlačenju plitko uroniti dok se, premda rijetko, mogu naći i suspending ili slow sinking verzije.


Ove su varalice općenito vrlo provokativne za velike predatore koji love na površini poput lice strijelke i brancina.