ORGANIZMI DUBOKOG MORA

Iako možda na prvi pogled i ne izgleda kao ježinac, ovaj organizam to ipak jest. Jeste li ga kad vidjeli?

Boris Bulić

Dugobodlji morski jež je karakteristične građe s dva tipa bodlji. Primarne su čvrste, duge i tupe, široko razmaknute, ružičasto smeđe do blijedo sive sa zelenkastim vrhovima, dok su sekundarne kraće i četinaste…



Ježinac morski turban, olovka jež ili dugobodlji morski jež (Cidaris cidaris, Linnaeus, 1758) je morski bodljikaš iz razreda ježinaca (Echinoidea) kojeg najčešće nalazimo na dubinama od 50 do 300, a  iznimno i na 1800 metara.


Nastanjuje veći dio srednjeg Atlantika uključujući i krajnji sjever Atlantskog oceana te kompletan Mediteranski bazen s pripadajućim morima. Nalazimo ga u pravilu na koraligenskom i pjeskovito – muljevitom dnu.





Karakteristične je građe s dva tipa bodlji. Primarne su čvrste, duge i tupe, široko razmaknute, ružičasto smeđe do blijedo sive sa zelenkastim vrhovima, dok su sekundarne kraće i četinaste, blijedozelene, i gusto pokrivaju čahuru i korijen primarnih bodlji.



Promjer čahure može biti i do 7 centimetra, a primarne su mu bodlje, često obrasle mahovnjacima, algama i spužvama, dvostruko duže.


Inače su mu glavna hrana spužve, mahovnjaci i alge.



Ovi su primjerci izvađen udičarskim priborom s dubine od 120 metara na Južnom Jadranu oko 12 milja od kraja i, naravno, nakon fotografiranja vraćeni u more.