
Lov na palamide je u stvari vrlo jednostavan jer je potrebno samo pola metra fluorokarbonskog predveza debljine 0,27 – 0,33 milimetra i udica veličine 2/0 na koju se namontira komad srdele koja se lažnim čvorom ulovi za rep. Tako naješkan sistem se pusti niz kurenat da lagano teče. Rola je cijelo vrijeme otvorena i čeka se da struna počne brže ići. To je znak da je palamida ješku pokupila i onda slijepi kontra i drill…
povezane vijesti
- Bajlovi, najuspješnija obitelj u svijetu ribolova ima 467 medalja: “Nije lako, ali te puno nauči”
- Kako postupate s ulovljenim palamidama? Proces pripreme počinje odmah po ulovu, otkrvljivanjem, koje bitno utječe na kvalitetu i okus mesa
- Tako se to radi. Ekipa koja podiže razinu svijesti na očuvanju mora i podmorja oslobađa jastoga
Iz Šmrike nam se javio Dejan Lerch koji je u ciljanom ribolovu uspio postići rezultat o kome mnogi samo sanjaju. Evo što nam je Dejan ispričao o tom svom ribolovnom uspjehu:
– Od malih nogu se bavim ribolovom. Zadnjih pet godina ciljano lovim palamide, ponekad sam, a ponekad s ocem.
Lovim i s barke, ali i s kraja, sa štapom tehnikom spinninga. Lovim oko otočića Sv. Marka, uglavnom u jutarnjim satima u od početka rujna do kraja studenog. Za ješku koristim srdelu, inćuna, male plavice i širune – priča nam Dejan.
– Najčešće koristim štapove za spinning gramaže do 45 grama i štapove za ribolov iz barke od 150 do 350 grama uparene s rolama klase 3000 – 6500.
A lov na palamide je u stvari vrlo jednostavan jer je potrebno samo pola metra fluorokarbonskog predveza debljine 0,27 – 0,33 milimetra i udica veličine 2/0 na koju se namontira komad srdele koja se lažnim čvorom ulovi za rep. Tako naješkan sistem se pusti niz kurenat da lagano teče.
Rola je cijelo vrijeme otvorena i čeka se da struna počne brže ići. To je znak da je palamida ješku pokupila i onda slijepi kontra i drill – nastavlja Dejan svoju priču.
– Prilikom drilla, pogotovo kada se radi o velikoj palamidi treba popuštati jer je to vrlo jaka riba. Uglavnom treba imati podosta ješke jer palamida najčešće radije skoči kad ima puno komadića srdele u moru i onda pokupi i naješkanu srdelu.
A palamide s priloženih fotografija su imale 3,10 i 2,80 kilograma.
Ulovljene su popodne oko 17 sati kod Sv. Marka. Prva je skočila odmah, a za nekih desetak minuta i druga, jer smo dobro torili teren na kojem smo lovili.
Inače je moja najveća palamida koju sam ulovio imala 5 kilograma, a ulovljena je na isti sistem prije 2 godine – ispričao nam je Dejan Lerch.