ARBUN

Arbuna s obale nije teško uloviti ako mu se plasira prava ješka na pravi način. Nije uopće komplicirano

Boris Bulić

Arbun će rado prihvatiti većinu ponuđene ješke, no kada bismo htjeli formirati top listu, na prvom bi se mjestu našao škrdobul, rak samac kojega treba ješkati očišćenog u komadu. Na drugom je mjestu svježa dagnja, nakon čega slijede veliki crv, bibi, crvići iz pijeska, škatari...



Arbun se može uspješno loviti i s obale, no za to je potrebno poznavanje mikrolokacija na kojima je arbun stalno prisutan. Na takvim je mjestima najbolje postaviti klasične ferme, postave s kliznom olovnicom i pramom s većom, bogato naješkanom udicom. Pribor za obalni ribolov bi trebao biti prilagođen terenu, prvenstveno daljini izbačaja i obalnoj konfiguraciji. Tako ćemo u situacijama koje su najbliže rock fishingu koristiti štapove do 3,90 metara dužine, dok ćemo na pješčanim, nisko položenim obalama koristiti surf opremu.


Arbun će rado prihvatiti većinu ponuđene ješke, no kada bismo htjeli formirati top listu, na prvom bi se mjestu našao škrdobul, rak samac kojega treba ješkati očišćenog u komadu. Na drugom je mjestu svježa dagnja, nakon čega slijede veliki crv, bibi, crvići iz pijeska, škatari…


Dobri se rezultati mogu postići i s pilećim prsima, no samo u situacijama kada arbun baš jako dobro radi. Posebna je ješka domaća lignja oguljena od kože i kuhinjskim batom sa zubićima dobro istučena.




S gastronomskog stajališta arbun je cijenjena i tražena riba pri čemu je optimalna veličina konzumnih primjeraka oko 35 deka.


Može se spremati na sve poznate načine no najcjenjeniji je pečen na žaru ili kuhan. Iako mnogi obožavaju arbuna, dosta ljudi ga ne voli zbog njegovog mirisa po jodu.


No ako mu se, kao i ostaloj ribi, omoguće još dva plivanja, jednom u maslinovom ulju i drugi puta u dobrom vinu, svi potencijalno neugodni mirisi budu kao rukom odneseni. To je stara i provjerena receptura i obavezno ju treba poštovati.