Od siječnja kreće novi sustav odvoza otpada u Rijeci

NL Promo

Radi se o individualiziranom sustavu prikupljanja komunalnog otpada koji je već uveden na području tzv. riječkog prstena

Početkom 2024. godine započinje individualizirani sustav prikupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke koji će se uvoditi sukcesivno po mjesnim odborima.


KD Čistoća planira već u siječnju 2024. godine implementirati novi sustav na području pet mjesnih odbora: MO Draga, MO Svilno, MO Pašac, MO Orehovica i MO Sveti Kuzam, a u veljači 2024. godine u naredna 4 mjesna odbora i to u MO Srdoči, MO Pehlin, MO Grbci i MO Gornji Zamet.



Prednosti ovog novog sustava su višestruke – poticanje primarne selekcije otpada, odvajanje onog dijela otpada koji se kasnije može koristiti, te smanjivanje preostalog dijela koji se onda odvozi na obradu u Centralnu zonu za gospodarenje otpadom Marišćina.


Također, svaki će korisnik moći kontrolirati svoje troškove – što više izdvoji frakcija koje se dalje mogu koristiti u reciklaži, to će imati i manji račun, jer se naplaćuje samo otpad i zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada, dok su odvoz otpadnog papira te plastike, metala i višeslojne ambalaže besplatni.


Novi sustav podrazumijeva i dodjelu novih spremnika za otpad. Postoje dvije kategorije objekata koje se razlikuju prema načinu podjele spremnika. Obiteljske kuće, odnosno korisnici koji žive u obiteljskim kućama i zgradama s četiri i manje od četiri stana te višestambeni objekti, odnosno objektima s pet i više stanova. Najveći izazov ovakvog individualiziranog sustava u velikim urbanim sredinama kao što je Rijeka je upravo u višestambenim objektima, peterokatnicama i neboderima, kojih ima puno.


U višestambenim zgradama otpad će prikupljati u nadzemnim spremnicima velikih kapaciteta od 2 do 4 m3. Riječ je o modularnim metalnim spremnicima (zeleni za miješani komunalni otpad, plavi za papir i karton te žuti za plastiku te metalnu i višeslojnu ambalažu), što omogućuje njihovo lako i sigurno premještanje ili nadograđivanje u slučaju potrebe. Spremnici su zaštićeni su od neovlaštenog korištenja, vatrootporni su te zaštićeni od prevrtanja i vremenskih nepogoda, kao i širenja neugodnih mirisa, a onemogućen je i pristup štetočinama.



Prilikom pražnjenja spremnici se elektronički identificiraju, registrira se šifra korisnika, volumen i broj pražnjenja te se podaci pritom šalju u sustav.


Korisnicima u obiteljskim kućama i manjim zgradama dodjeljuju se individualni zeleni spremnici za miješani komunalni otpad, plavi za papir i žuti za plastiku, metal i višeslojnu ambalažu. U ovom slučaju korisnik sam odlučuje koliko će puta mjesečno iznijeti zeleni spremnik za miješani komunalni otpad na pražnjenje, s time da će svaki korisnik dobiti i termine odvoza otpada te rute kojima voze kamioni Čistoće.


Kako bi građanima bilo što lakše prilagoditi se novom sustavu održani su sastanci s predstavnicima mjesnih odbora, a svima na kućne adrese stižu ili su već stigle detaljne upute. Također, u tijeku je podjela ključeva odnosno kartica za spremnike u višestambenim zgradama.


Na javnim površinama ostaju zajednički spremnici za prikupljanje stakla, tekstila i jestivog ulja. Ostali kućni otpad može se odložiti u reciklažnom dvorištu, a glomazni i zeleni otpad besplatno se odvozi s adrese korisnika.


Ukoliko postoje bilo kakve nedoumice, nejasnoće ili dodatna pitanja potrebno je obratiti se Čistoći na besplatni info telefon 0800 99 99 00 ili na slijedeće kontakte: 051 353 409, [email protected] odnosno www.cistocarijeka.hr.