Nasumično izabranih 35 građanki i građanka raspravljat će o mjesnim odborima

Formira se Vijeće građana koje će raspravljati o mogućnostima unapređenja rada mjesnih odbora



Grad Rijeka pokreće projekt Vijeće građana Rijeke. Tijekom šest susreta koji će se održati ove jeseni 35 nasumično odabranih građanki i građana Rijeke raspravljat će o mogućnostima unapređenja rada mjesnih odbora u Rijeci.


Vijeća građana (Citizens’ Assemblies) predstavljaju inovativni alat koji omogućava sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka na različitim razinama vlasti (od lokalne do europske) i razmatranje različitih tema i važnih društvenih i političkih pitanja od strane samih građana koji, u strukturiranom i vođenom procesu, izrađuju prijedloge i preporuke donositeljima i provoditeljima odluka na zadanu temu, pitanje odnosno problem. Vijeća građana provedena su do sada u Njemačkoj, Belgiji, Republici Irskoj i mnogim drugim državama ili gradovima, pa i na razini Europske unije.


Vijeće građana čine građani i građanke koji se biraju slučajnim odabirom (ždrijebom) stanovnika grada, regije ili države vodeći računa o statističkoj reprezentativnosti i socijalnostrukturnoj heterogenosti ukupnog stanovništva zajednice.




Planirano je da Vijeće građana oformi najesen, a sudionici projekta u pravilu će se sastajati subotom, uz facilitatore i facilitatorice iz reda riječkih organizacija civilnoga društva. Za koordinaciju provedbe cijeloga projekta bit će zadužena riječka Udruga za razvoj civilnog društva SMART, s kojom Grad Rijeka ima dugogodišnju uspješnu suradnju.


Demokratska inovacija


„Vijeće građana možemo zvati demokratskom inovacijom u Hrvatskoj, u kojoj do sada niti jedna općina, grad, županija kao niti država nije provela takav projekt, koji ima specifičnosti u odnosu na druge alate uključivanja građana u procese donošenja odluka. Jedna od specifičnosti te metode je da se, umjesto da se otvara javni poziv građanima da se pridruže nekom događaju, kao što je javna tribina, javno savjetovanje ili, primjerice, zbor građana, na što se odazivaju najčešće aktivniji građani, vijeća građana vođena idejom da se dođe do građana i građanki koji možda uopće ne sudjeluju u građanskim procesima, čak niti izlaskom na izbore“, istaknuo je Igor Bajok iz Udruge Smart na jednoj od sjednica riječkog Gradskog vijeća.


Pripremu i provedbu ovog projekta podržale su Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Zaklada Friedrich Ebert te Udruga gradova u Republici Hrvatskoj koja ima interes diseminacije ovoga projekta u jedinicama lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj. Grad Rijeka, pružit će provedbi ovoga projekta u 2023. godinu potporu u iznosu od 6.700,00 EUR.


Vijeće građana provodi se kroz četiri faze: od učenja do davanja preporuka građana


Proces započinje fazom učenja, a koja omogućuje sudionicima da se uhvate u koštac s temama kojima će se baviti kroz individualno i zajedničko učenje. Angažirani stručnjaci koji daju informacije i podloge za rasprave i odlučivanje trebali bi biti neutralni ili, u slučaju spornih pitanja, izričito zastupati suprotna stajališta.


Nakon toga slijedi faza konzultacija tijekom koje sudionici mogu održati javne rasprave i na druge načine prikupljati informacije i mišljenja šire javnosti i/ili pojedinih relevantnih aktera i dionika.


U trećoj fazi odvija se proces raspravljanja i odlučivanja tijekom kojeg sudionici u malim grupama raspravljaju, vrednuju i važu rezultate, iskustva i argumente dobivene kroz dvije prethodne faze.


Cijeli proces preporukama vijeća građana o zadanoj temi odnosno pitanju.


 


Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Grad Rijeka