Često se zamijeni za prištić

Znate li što su milije i kako ih ispravno ukloniti?

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Bijele ili žućkaste nepravilnosti na koži mogu izgledati kao mala zrnca griza i često predstavljaju estetski problem

Milije se često pojavljuju oko oka i na obrazima i često ne nestaju same od sebe. Istražili smo kako ih najbolje možete sami ukloniti, zašto su pilinzi i retinol iznimno važni te koje su opcije za uklanjanje milija dostupne kod profesionalaca.



Što su milije?


Milije su male, bjelkaste ciste na licu koje se često razvijaju na obrazima ili oko očiju.Nalaze se ispod površine kože i, za razliku od npr. mitesera, nemaju otvor kroz poru na površini kože. Zbog toga se sebum i keratini (mrtve stanice kože) nakupljaju, a vezivno tkivo se širi. Pojavljuje se otvrdnuće ispod površine kože i nastaju bijele do žućkaste točkice na površini kože. Milija, također poznata kao zrnca griza ili griz kože, često pogađa kožu mladih žena, ali i lice novorođenčadi. One su bezopasne s medicinskog gledišta i samo su kozmetički problem, posebno za mlade odrasle osobe.



Koji su uzroci milija na licu?


Odakle milije na obrazu i ispod očiju nije do kraja razjašnjeno. Obično je to spontana pojava zbog mrtvih stanica kože, što se ne može jednostavno objasniti. Dok bijele ciste kod beba obično nestaju same od sebe, kod odraslih su često tvrdoglave i potrebno ih je ciljano uklanjati. Neki dermatolozi stoga sumnjaju i na povezanost milija s hormonskom promjenom, budući da posebno pogađaju djevojke u pubertetu, trudnice i žene u menopauzi. Također, ako je folikul dlake začepljen i sebum ne može otjecati, mogu se razviti miteseri ili milije.



Kako ukloniti milije?


Kako biste svoje lice riješili bijelih prištića i konačno ponovno dobili čistu kožu, postoje različiti načini na koje se začepljene pore mogu osloboditi mrtvih stanica kože. Iako milije možete liječiti sami kod kuće uz pravilnu njegu kože i nekoliko savjeta, poželjno je, osobito ako imate osjetljivu kožu, posjetiti dermatologa kako bi vam pomogao ukloniti mrtve stanice.


Neka milije ukloni stručnjak


Općenito, trebali biste držati ruke podalje od kože ako je otvrdnuće ispod kože u blizini oka i prepustite liječenje liječniku. Postoje različite metode kojima mogu pažljivo otvoriti ili ukloniti gornji sloj kože kako bi se začepljene pore ponovno mogle odčepiti. Dermatolozi i kozmetičari nude sljedeće tretmane:


  • Milia nož / lanceta / kanila
  • Lasersko zračenje / erbijev laser

Sami uklonite milije: preporučljivo ili ne?


Budući da milije nemaju izlaz iz pora poput prištića ili mitesera i često su smještene dublje ispod kože, svaki pritisak je uzaludan. Također biste trebali držati ruke podalje od igle. Tko ne zna što točno radi, samo će ozlijediti svoju kožu i izazvati daljnje upale ili čak ožiljke.  Umjesto da to radite sami, bolje je posjetiti svog dermatologa i računati na stručnjake koji će moći učinkovito riješiti vaš kožni problem.



Kako spriječiti milije? 


Budući da se uzrok milija često ne može utvrditi, nema posebnih savjeta za sprječavanje prištića. Unatoč tome, postoje neki savjeti za ljepotu kojih se općenito možete pridržavati za čistu i ujednačenu kožu i koji također mogu spriječiti milije ako ste u nedoumici:


  • Temeljito čišćenje
  • (Enzimski) piling (1 – 2 puta tjedno)
  • Hidratacija kože
  • Krema za sunčanje (UV svjetlo može pogoršati milije)
  • Retinol za lokalno liječenje prištića, akni ili drugih otvrdnuća
  • Parna kupelj za otvaranje pora
  • Izbjegavajte masnu šminku