Prava njega

Znamo kako očistiti sandale s plutenim uloškom, a da ih ne uništite

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Jednostavan i jeftin način

Sandale s plutenim uloškom vrlo su udobne za ljetnu sezonu, a prikladne su i za one koji puno hodaju ili dobar dio dana provode na nogama.


Praktične su, pristaju uz gotovo svaku odjeću, vrlo ih je lako obuti jer su vrlo često to natikače bez kopčanja i remenčića.


Pluto, ugodan i prozračan, vrlo je osjetljiv materijal koji se mora zaštititi kako bi se sačuvala njegova svojstva (prije svega mekoća).


Prije svega, brzo pocrni, a to može utjecati na izvornu ljepotu sandale.


Nadalje, budući da se radi o vrlo upijajućem materijalu, vrlo brzo se može pretvoriti u naslagu bakterija, znoja i neugodnih mirisa: naša se stopala, osobito ljeti, jako znoje, a znoj i mrtve stanice talože se na sandalama, stvarajući okruženje koje je sve samo ne koliko zdravo.


Naposljetku, ako je izloženo izvorima topline ili jednostavno sunčevoj svjetlosti, pluto će se sušiti, gubeći svoju mekoću, a to povećava rizik od pukotina unutar materijala što sandale može učiniti neudobnima, ako ne i neupotrebljivima.


Srećom, čišćenje plutenih sandala prilično je jednostavna operacija koja zahtijeva upotrebu sastojaka koje lako možemo pronaći u našoj kuhinji: soda bikarbona, limunov sok, maslinovo ulje, topla voda.


Pogledajmo kako to učiniti.


Ako su vam sandale pocrnjele, samo pomiješajte nekoliko žlica sode bikarbone s kapljicama limunova soka kako biste napravili neku vrstu paste.


Zatim ovu pastu namažete po cijeloj površini plutenog uloška i ostavite da djeluje sat vremena prije ispiranja vrućom vodom: izbjeljujuće djelovanje sode bikarbone i limuna uklonit će mrlje.


Ako je, pak, pluto do sada otvrdnuo, možete ga “nahraniti” s malo maslinova ulja.


U tom slučaju nekoliko kapi maslinovog ulja nakapajte na sredinu podnožja i rukom dobro izmasirajte cijelu površinu te ostavite da djeluje preko noći.


Prije ponovnog nošenja sandala, ne zaboravite ih očistiti vlažnom krpom kako biste uklonili višak ulja.


Na kraju, ako su sandale sada već “zamirisale” (zbog kolonija bakterija i nakupljenog znoja stopala), možete djelovati čistom sodom bikarbonom, s obzirom na njezino snažno djelovanje protiv neugodnih mirisa.


Sve što trebate učiniti je posuti podlogu sa sodom bikarbonom u prahu, ostaviti nekoliko sati i zatim snažno istrljati mekom krpom da uklonite prašinu.


U tu svrhu, ako je imate kod kuće, možete koristiti i bijelu glinu.


I ovaj proizvod, naime, apsorbira toksine i neutralizira neugodne mirise, dezinficirajući vaše sandale. Koristi se na isti način kao i soda bikarbona.