Slavonija je posebno čarobna u jesen

Zlatna Slavonija je gastro meka: Donosimo vodič jela koja trebate isprobati

Mija Dropuljić

FOTO: TZ Požeško-slavonske županije

FOTO: TZ Požeško-slavonske županije

Proći Slavonijom, a ne okusiti čaroliju okusa, bilo bi neoprostivo

Ako osjećate posljedice užurbanog načina života, težinu svakodnevnih obveza i nagomilanog stresa, vrijeme je za odmor. Ne morate ići u daleke i egzotične krajeve kako biste potražili oazu u kojoj ćete ostaviti sve brige iza sebe, opustiti se i uživati u trenutku.


Zlatna Slavonija je idealna destinacija za vaš bijeg. Osim prirodnih ljepota i bogate povijesti, Požeško-slavonska županija poznata je kao gastro meka u kojoj i ono najizbirljivije nepce može pronaći nešto za sebe. 


Druženje u vinogradu
FOTO: Borna Subota


Slavonci imaju dugu gastro tradiciju koju vjerno čuvaju i njeguju i dan danas, a to se može osjetiti u svakom zalogaju. Sjesti u Slavoniji za stol ne znači samo utažiti glad i žeđ. Objed je puno više od samo serviranog jela, to je vrijeme za druženje s najdražim ljudima, za smijeh i veselje, za uživanje u svakom zalogaju i u svakoj čaši. 


Ritual ćemo započeti ni manje ni više nego uz čašicu poznate slavonske rakije. Rakija nije samo kratko alkoholno piće, s njom se nazdravlja i započinje druženje u Požeško-slavonskoj županiji. No, rakija je i puno više od toga – ona grije i liječi  i otvara apetit. Šljivovica, viljamovka, jabukovača, trešnjevača, travarica – opcije su razne, a na vama je samo odabrati onu najdražu.


Slavonska plata suhomesnatih proizvoda
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Nakon rakije (ili možda i dvije), izvrsno sjeda plata suhomesnatih specijaliteta Požeško-slavonske županije. Kulen je sastavni dio slavonskog stola, servira se za doručak, ručak, večeru, a omiljeni je zalogaj i za međuobrok. Kušati trebate i slaninu, kulenovu seku, šunku i domaće kobasice. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni čvarke.


Kruh s masti
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Učinite to poput pravog Slavonca. Isprva razmažite mast crne svinje po friškom, domaćem slavonskom kruhu te na njega stavite suhomesnate specijalitete, a možete i domaće čvarke. Doživljaj je potpun uz domaći sir i čašu vrhunskog slavonskog vina. 


Nedjeljni ili obiteljski ručak neće proći bez juhe, a neke od najpoznatijih su kokošja juha s lebernoklama, juha od buće i goveđa juha.


Čobanac
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Jela na žlicu su jela koja pružaju utjehu, griju iznutra i jednostavno nas čine sretnima. U tome uvijek uspijeva nezaobilazni čobanac, a isprobati trebate i fiš paprikaš koji se radi od šarana i soma. 


Fiš paprikaš
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Teško je pronaći osobu koja ne voli ćevape, a kada se nađete u Požeško-slavonskoj županiji  morate kušati ćevap koji to nije, takozvani vinogradarski ćevap.


Sačinjen je od najfinijeg svinjskog i junećeg mesa koje je marinirano i nanizano na ražnju te umotano u svinjsku ili teleću potrbušnu maramicu u društvu sušene slanine, paprike i crvenog luka. 


Vinogradarski ćevap
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Ljubitelji dobrog steaka odlučit će se za poznati odrezak Barun Trenk. To nije samo odrezak od telećeg ili svinjećeg mesa. Punjen je slavonskom šunkom, kuhanim jajima i ajvarom te pirjan na crvenom luku s umakom od gljiva. 


Odrezak Barun Trenk
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Pričati o ovom dijelu Hrvatske, a ne spomenuti specijalitete napravljene od riječnih riba je neoprostivo. Svakako kušajte šarana na rašljama koji se priprema sa samo par sastojaka, ali nudi rapsodiju okusa. Riba se očisti, natakne na rašlje te se peče na žaru oko dva sata, a poslužuje se uz krumpir salatu. 


Za kraj slijedi slatki užitak šmarn, štrudle, tačkrle, knedle sa šljivama i šnenokle samo su neke od mnogobrojnih slatkih tajni Požeško-slavonske županije s kojima možete razveseliti nepce. Kada tačkrlama, tj. jastučićima od tijesta pridodate punjenje od domaćeg pekmeza od šljiva, poželjet ćete ovo upisati u svoju knjižicu recepata. Šljivama se pune i knedle koje su jedna od najzasitnijih slastica, a štrudle najfinije zamirišu u hladnije jesenske i zimske dane. Još jednom, tajna je u jednostavnosti, tradiciji i načinu posluživanja.


Tačkrle
FOTO: TZ Požeško-slavonske županije 


Kada se priča o bogatoj slavonskoj gastro tradiciji te sudjelovanju na slavonskom objedu, nemoguće je zanemariti čašu dobrog vinaViše od 30 vinarija se proteže kroz tri vinogorjaVinogorje Požega-Pleternica, Vinogorje Kutjevo i Vinogorje Pakrac. Najpoznatije vino ovog područja jest graševina koja nastaje od istoimene sorte grožđa, a kojoj posebno gode položaji na obroncima Zlatne doline. 


Vinograd
FOTO: Borna Subota


Kombinirajte pojedine vrste graševine poput lokalnog stanovništva. Nakon nazdravljanja uz rakiju, slijedi hladni slavonski pladanj uz kojeg se izvrsno slaže čaša mlade graševine. Slijedi jušno jelo kojeg popratite uz zrelu graševinu. Neovisno što ste odabrali za glavno jelo, bio to čobanac ili fiš paprikaš, možda pastrvu sa žara ili odrezak, nazdravite uz čašu vrhunske graševine. Što reći, graševina je slavonskim okusima jednostavno suđena, pa tako i slatkim okusima najbolje pristaje neka od desertnih graševina. 


U slavonskom objedu trebate uživati jer ono nikad nije samo hrana i čaša vina. Svakim novim zalogajem kušate bogatu tradiciju i dugu povijest. Svako jelo ima svoju priču, a na vama je da uronjeni u bogatstvo slavonskih okusa i mirisa, dopustite vašim domaćinima da je ispričaju. Uživljeni u trenutak, bit ćete i sretni i siti. A to je najbolja kombinacija.


Dođite i stvorite uspomene i trenutke za pamćenje!


__



Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Turistička zajednica Požeško-slavonske županije.