Mali napori

Nećete vjerovati, ali krpelji naprosto obožavaju ovo mjesto u vašem domu

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Često se baš ovdje skrivaju.

Volite odlaske u prirodu? Ljeti, tijekom šetnje po planini ili u travi, može vam se dogoditi da budete žrtva ugriza krpelja. Sam ugriz je često bezopasan. Uglavnom niti ne svrbi.


Međutim, posljedice ugriza krpelja doista su vrlo rizične. Zapravo, ako je parazit zaražen, može prenijeti bakteriju Borrelia burgdorferi odgovornu za lajmsku bolest i virus TBE koji uzrokuje krpeljni encefalitis.


U takvim slučajevima nužna je brza liječnička intervencija jer posljedice mogu biti opasne pa čak i smrtonosne.


Prisutni su u gotovo svim prirodnim sredinama, od najvlažnijih i bogatih vegetacijom, do onih najtoplijih, s oskudnom vegetacijom. Njihova omiljena mjesta su vlažna i osunčana podzemna područja, područja prolaska divljih životinja, sunčani pašnjaci, neobrađene čistine, parkovi prirode, oaze i rezervati divljih životinja.


No, prilagođeni su i za život u mnogim zelenim površinama grada, poput urbanih parkova, cvjetnjaka, vrtova… U praksi, gdje god ima domaćina za parazitiranje.


Kako primijetiti ugriz krpelja?


Krpelji ulaze u kuću preko kućnih ljubimaca, prije svega pasa. Kad uđu u kuću, pronalaze idealno okruženje za razmnožavanje. Gnijezde se na mjestima gdje se vaše mačke i psi odmaraju. Također klize u pukotine u zidovima i podovima.


Kao idealno stanište jako vole i košaru s prljavom odjećom.


Kako primijetiti ugriz krpelja?


Prvo, dobro je znati da preferiraju tople, vlažne dijelove tijela – pazuhe, prepone i kosu. Za razliku od mnogih drugih parazita, oni i nakon ugriza ostaju vezani za tijelo, jer nastavljaju sisati krv. Ugriz se pojavljuje kao crvena “meta” točka, odnosno označena središnjom točkom i većim koncentričnim krugom. Često se u blizini mjesta ugriza razvija i osip.


Sam po sebi, ugriz krpelja nije veliki problem. Naprotiv, često prođe nezapaženo jer obično ne uzrokuje ni svrbež ni bol. Čim primijetite da ste ugrizeni ranu operite toplom vodom sa sapunom. Nemojte nanositi antiseptik poput alkohola, joda ili drugih masti. Ne stavljajte termofor preko zahvaćenog područja jer toplina uvelike povećava rizik od infekcije.


Savjeti za uklanjanje krpelja


Također je bitno ukloniti krpelja. Ako usni aparat ostane zaglavljen u koži, mora se ukloniti sterilnom iglom, točno kao što se radi s trnom. Ili se obratite svom liječniku.


Evo kako ga možete ukloniti sami:


1. Finom pincetom uhvatite krpelja što bliže koži.


2. Uklonite ga laganim povlačenjem i pokušajem laganog uvijanja.


3. Apsolutno nema potrebe pritiskati, stiskati ili bušiti tijelo krpelja jer njegove tjelesne tekućine mogu sadržavati mikroorganizme koji uzrokuju infekcije.


4. Kada se ukloni, na koži ostaje crvena točka, ponekad praćena crvenilom. Sve će se riješiti za 2 dana.


5. Nakon završetka operacije, temeljito operite kožu i ruke sapunom i vodom.


6. Dezinficirajte zahvaćeno područje, držite ga pod stalnim promatranjem mjesec dana. Naime, u tom bi se razdoblju područje, koje je ostalo osjetljivo, lako moglo zaraziti.


Na kraju, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta kako se zaštititi od krpelja i bolesti koje mogu biti posljedica ugriza:


–  Repelentni sprej: nanosi se na izloženu kožu, a ne ispod odjeće
– Odjeća: Kada hodate po šumovitim ili travnatim područjima, nosite odjeću svijetlih boja. Preferirajte duge rukave i hlače, čarape i čizme ili zatvorene cipele
– Izbjegavajte šumovita područja: na selu i u planinama bolje je ići već utabanim stazama
– Provjerite kožu: kada se vratite kući, istuširajte se i, ako sumnjate da ste ubodeni, pažljivo pregledajte svaki kutak kože, uključujući skrivena područja poput prepona, pazuha, pupka, u kosi…
– Održavanje vrta: redovito kosite travnjak i uklanjajte lišće i druge ostatke
– Kućni ljubimci: Pažljivo pregledajte pse i mačke jer mogu dovesti krpelja u kuću. Također, zaštitimo ih adekvatnim sredstvima protiv krpelja.