U novom velikom pregledu zdravlja i dobrobiti adolescenata stručnjaci su rekli da glavni pokretači lošeg zdravlja među tinejdžerima nisu više cigarete i alkohol nego debljanje i problemi s mentalnim zdravljem.


Upozorili su da je mentalno zdravlje među tinejdžerima u posljednja tri desetljeća doživjelo “značajan pad”, što je pogoršano krizom potaknutom pandemijom Covida-19.




Po njihovim procjenama će 464 milijuna tinejdžera diljem svijeta biti prekomjerne težine ili pretilo do 2030., što je 143 milijuna više nego 2015. godine.


No, Lancetovo povjerenstvo za zdravlje i dobrobit adolescenata  istaknulo je da “što se tiče zdravstvenih rizika, uporaba supstanci (posebno duhana i alkohola) smanjila se u svakoj regiji.”


Stručnjaci u povjerenstvu istaknuli su da je potrebno poduzeti mjere za rješavanje prijetnji zdravlju i dobrobiti adolescenata.


Upozorili su da napredak u zdravlju tinejdžera „znatno zaostaje“ za poboljšanjima koja su postignuta u zdravlju i razvoju male djece. Dodali su da trenutno financiranje „nije proporcionalno veličini izazova“.


„Adolescencija se više ne može ignorirati… vrijeme je za djelovanje“, istaknuli su.


‘Digitalni svijet’ i utjecaj na zdravlje adolescenata


Autori izvješća također ističu kako bi prelazak na „digitalniji svijet“ mogao imati „dubok utjecaj na buduće zdravlje i dobrobit mladih“.


No, upozorili su i na „pretjerano ograničavanje“ pristupa, rekavši da mora postojati ravnoteža, ističući da online svijet nudi tinejdžerima nove mogućnosti za društvenu interakciju, obrazovanje, zapošljavanje i promicanje zdravlja.


Stručnjaci također ističu da je ova generacija tinejdžera prva koja odrasta u težim klimatskim uvjetima.


„Današnji adolescenti prva su skupina ljudi koja će cijeli život proživjeti sve veće posljedice klimatskih promjena“, napisali su.


Supredsjedateljica Povjerenstva, profesorica Sarah Baird sa Sveučilišta George Washington u SAD-u, izjavila je da se „zdravlje i dobrobit adolescenata diljem svijeta nalazi se na prekretnici, s mješovitim napretkom uočenim u posljednja tri desetljeća”.


„Dok je konzumacija duhana i alkohola opala, a sudjelovanje u srednjoškolskom i visokoškolskom obrazovanju poraslo, prekomjerna težina i pretilost porasle su i do osam puta u nekim zemljama Afrike i Azije u posljednja tri desetljeća, a globalno raste teret lošeg mentalnog zdravlja adolescenata”.


Osim toga, izazovi s kojima se suočavaju adolescenti diljem svijeta u opasnosti su da budu pogoršani novim globalnim problemima, uključujući klimatske promjene, svjetske sukobe i brzi prijelaz na digitalniji svijet, upozorila je.


Ulaganje u zdravlje i dobrobit mladih ključno je za zaštitu naše kolektivne budućnosti, istaknula je Baird.


Autori izvješća ističu da će „ulaganje u zdravlje adolescenata postati sve važnije tijekom 21. stoljeća“. „Kako stanovništvo stari, a stope plodnosti padaju čak i u najsiromašnijim zemljama, osiguravanje zdravlja i dobrobiti adolescenata bit će ključno za zdravlje i prosperitet svih zemalja“, ocjenjuju stručnjaci.