Ekološki prihvatljiva rješenja

Muče vas neugodni mirisi iz sudopera? Riješite ih se uz ovih nekoliko genijalnih trikova

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock

Često je jak miris koji izlazi iz odvoda rezultat loših navika koje, nesvjesno, svakodnevno provodimo u praksi.

Često se događa, pogotovo kada je jako vruće i u najvlažnijim danima, da se iz vašeg sudopera širi neugodan miris, ponekad gotovo mučan. Na tržištu postoji mnogo specifičnih proizvoda sa kojima se to može riješiti, ali u većini slučajeva to su kemikalije. Definitivno je bolje odlučiti se za kućna, ekonomična i prije svega rješenja s minimalnim utjecajem na okoliš.


Često je jak miris koji izlazi iz odvoda rezultat loših navika koje, nesvjesno, svakodnevno provodimo u praksi. Ostaci hrane su osnovni uzrok problema pa je stoga važno dobro očistiti posuđe i tave prije nego što ih potopite u sudoper, a dobro je koristiti i filter.


Također, stalnim korištenjem sapuna i deterdženata oslobađaju se kemikalije koje se lijepe na cijevi u obliku masnoće, a što s vremenom otpušta neugodan miris. Rješenje je odabrati kvalitetne ili, još bolje, ekološki održive proizvode.


U nekim dijelovima cijevi voda stagnira, što pogoduje razmnožavanju plijesni i bakterija. Periodično dubinsko čišćenje može zaustaviti problem. I stare cijevi su idealno okruženje za razmnožavanje bakterija. Plijesan i vlaga s vremenom pogoršavaju spojeve cijevi.


Oštećeni silikon ispušta neugodan miris.


Na tržištu postoji mnogo proizvoda koji vam obećavaju rješavanje problema. No, gotovo uvijek se radi o kemijskim proizvodima koji, s druge strane, imaju posljedice po zdravlje i okoliš. Iz tog razloga dajemo vam alternativu, ekološki prihvatljiva rješenja:


1. Soda bikarbona i krupna sol – Tavu kipuće vode u kojoj ste ste otopili 5 žlica krupne soli i isto toliko sode bikarbone ulijte u odvod. Nestaju mirisi i bakterije.


2. Ocat i krupna sol – Zakuhajte 2 litre vode, dodajte malo octa i nekoliko žlica krupne soli. Ulijte smjesu u odvod malo po malo, dozu po dozu u razmaku od jednog sata.


3. Eterično ulje lavande – Stavite vatu u otvor sudopera i navlažite je s nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, učinkovitog prirodnog antibakterijskog sredstva.


4. Limun – Iscijedite dva limuna i izlijte sok u odvod. Ostavite da djeluje nekoliko sati, izbjegavajući otvaranje slavine. Limun je dobro prirodno sredstvo za dezinfekciju.


5. Soda bikarbona i bijeli ocat – Zakuhajte pola litre vode i dodajte 1 čašu bijelog octa. Tada stavite 100 grama sode bikarbone u otvor sudopera. Zatim ulijte kipuću tekućinu u sudoper. Začepite odvod i ostavite da djeluje preko noći. Ponovite jednom tjedno.


6. Krupna sol – Pripremite smjesu od krupne soli, klinčića, listova sljeza i žličice sode bikarbone. Izlije se u odvod i ostavi da djeluje oko 40 minuta, nakon čega se pusti vruća voda. Operacija se mora ponoviti nekoliko puta dok se odvod ne oslobodi.


Svi su čuli za staru, mudru izreku “Bolje spriječiti nego liječiti”.


Možda jest stara, ali ova izreka uvijek vrijedi, čak i u ovom slučaju. Stoga, kako bi se spriječio neugodan miris u vašem sudoperu ili barem odgodio početak problema savjetujemo:


– očistite sudoper nakon svake upotrebe i apsolutno izbjegavajte ostavljati ostatke hrane na filteru preko noći,


– koristite filter koji zadržava sve ostatke i propušta samo tekućine,


– održavajte spojeve cijevi u dobrom stanju,


– očistite cijevi najmanje jednom mjesečno.