Čest problem

Uzroci koje često zanemarujemo, a baš zbog njih nam je koža suha

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Što stoji iza toga?

Suha koža nije samo estetski problem – često je znak da našem tijelu nešto nedostaje. Možda ste primijetili da vam je koža zategnuta, perutava, sklona svrbežu ili čak pucanju. I dok ponekad odmah možemo prepoznati uzrok, poput hladnoće, prečestog tuširanja ili neprikladnih kozmetičkih proizvoda.


Ipak, u mnogim slučajevima potrebno je malo dublje pogledati što se događa u našem organizmu i okruženju. Suha koža može biti pokazatelj da je narušen prirodni balans vlažnosti i zaštitnih masnoća, ali i da tijelo šalje poruku da mu nešto nedostaje – bilo iznutra ili izvana.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Milie Organics skincare (@milieorganics)



Što nedostaje tijelu kada je koža suha?


Suhoća kože uglavnom proizlazi iz dva glavna razloga: ili koža gubi vlagu brže nego što je može nadoknaditi, ili je od početka nema dovoljno. Na površini kože nalazi se prirodni zaštitni sloj sastavljen od masnih i vodenih komponenti, takozvani hidrolipidni film. On ima blago kiseli pH i u optimalnom sastavu zadržava vlagu u koži.


Nažalost, različiti čimbenici mogu narušiti tu ravnotežu. Primjerice, suha koža kod osoba s dijabetesom nije rijetkost, a uzrok mogu biti i druge bolesti, nepovoljni vremenski uvjeti ili prekomjerna higijena. Upravo zato važno je otkriti uzrok suhe kože kako bi se mogla ciljno tretirati.



Vanjski uzroci suhe kože


Koža je naš najveći organ i svakodnevno je izložena brojnim vanjskim utjecajima. Stoga ne čudi da su mnogi uzroci suhoće kože upravo izvana.


Vrijeme kao neprijatelj kože


Bez obzira na sve, vremenske uvjete teško možete izbjeći. Ekstremne temperature, osobito hladnoća zimi, čest su razlog isušene kože, osobito na licu i rukama, gdje je cirkulacija slabija pa je i opskrba hranjivim tvarima ograničena. Promjene temperature iz hladnog u toplo, kao i suhi zrak iz grijanja dodatno isušuju kožu.


Ljeti, pak, gubimo više tekućine znojenjem, a vlaga u zraku često je niža, što dodatno potiče isparavanje vlage iz kože. Pretjerano izlaganje suncu također ima negativan učinak.



Njega tijela – više nije uvijek bolje


Kada je riječ o njezi tijela, važno je koristiti blage i hranjive proizvode. Ako prirodno imate suhu kožu, izbjegavajte agresivne sapune i proizvode s mirisima i konzervansima. Umjesto toga, birajte pH-neutralne čistače i nakon tuširanja nanesite bogate kreme i losione koji vraćaju vlagu i lipide.


Prečesto tuširanje, vruća voda, grubo trljanje ručnikom i prekomjerno korištenje pilinga samo dodatno isušuju kožu. Čak i obična voda, bez deterdženata, može izazvati suhoću – osobito ako ste dugo u kadi, bazenu ili wellnessu.


Čišćenje doma i suha koža


Uređen i čist dom svakako je poželjan, ali ne zaboravite da sredstva za čišćenje mogu ozbiljno oštetiti zaštitni sloj kože, pogotovo ako često perete ruke, suđe ili koristite jake kemikalije bez rukavica. U tim slučajevima, jednostavno rješenje je zaštita kože nošenjem rukavica.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Arome (@shoparome)



Unutarnji uzroci suhe kože


Osim vanjskih čimbenika, suha koža može imati i unutarnje uzroke. Određena zdravstvena stanja i navike mogu značajno utjecati na stanje Vaše kože.


Među najčešćim uzrocima su hormonalni poremećaji, metaboličke bolesti poput dijabetesa, atopijski dermatitis, psorijaza i kontaktni dermatitis.


Ako se često znojite, važno je unositi dovoljno tekućine. U suprotnom, dehidracija će se brzo odraziti na vašu kožu. Pušenje i konzumacija alkohola također iscrpljuju organizam i uskraćuju kožu prijeko potrebnim hranjivim tvarima. S godinama, koža prirodno postaje tanja i gubi sposobnost zadržavanja vlage, što je proces koji, nažalost, ne možemo izbjeći.


Koža kao ogledalo unutarnjeg stanja


Jeste li znali da suha koža može biti i posljedica emocionalnog stresa? Ako ste često pod pritiskom, suočavate se s tjeskobom ili depresijom, to se neće odraziti samo na vaše raspoloženje, nego i na stanje kože. Koža je usko povezana s živčanim sustavom putem živčanih vlakana, neurotransmitera i hormona. U stresnim situacijama povećano se luči kortizol, hormon koji potiče upalne procese i oslabljuje prirodnu zaštitnu barijeru kože.


Rezultat je suha, osjetljiva i nadražena koža sklona crvenilu, svrbežu i perutanju. U takvim trenucima, nježna njega i podrška unutarnjoj ravnoteži jednako su važni kao i pravilna njega izvana.