Ideje za ljubitelje cvijeća

Vrijeme je za sadnju najljepšeg visećeg cvijeća: Neka i vaš balkon postane balkon za uzdah

Jelena Sedlak

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Sve ove vrste traže redovito prihranjivanje, svakodnevno zalijevanje i dosta pažnje, ali tako je uostalom i s cvjetnicama koje uzgajamo u vrtu. Bez rada nema rezultata, ali kada jednom vidimo dokle je dosegnuo naš trud i čime je sve urodio, ništa nam više neće biti teško napraviti za takav ugođaj



Među najatraktivnije balkonske lončanice spadaju pelargonije, petunije i surfinije, no ima još puno vrsta koje će na povišenom položaju pokazati svoj puni sjaj. Kako je krajnje vrijeme za uređivanja prozora, balkona i terasa, dobro će nam doći ideje koje ne uključuju samo ove tri vrste. Navikli smo, naime, da se niz prozore i ograde slijevaju bujni slapovi visećih pelargonija, surfinija i petunija, ali ima toga još puno više što će oživiti naše balkone. Sve ove vrste traže redovito prihranjivanje, svakodnevno zalijevanje i dosta pažnje, ali tako je uostalom i s cvjetnicama koje uzgajamo u vrtu. Bez rada nema rezultata, ali kada jednom vidimo dokle je dosegnuo naš trud i čime je sve urodio, ništa nam više neće biti teško napraviti za takav ugođaj. Jer, ništa nije ljepše od rascvjetanog balkona ili vrta u kojem s užitkom možemo sjesti i pročitati kakvu lijepu knjigu.


Foto Pixabay

Foto Pixabay



Evo cvjetnica niskog rasta, koje ne moramo kupiti, već ih možemo i sami uzgojiti od sjemena, a na balkonu će izgledati odlično: niske kadifice, neveni, dragoljubi, cinije, lijepa kata, niski suncokret, pijetlova krijesta, prkos. Za stvaranje jednogodišnjih barijera pogodne su vrste puzavog rasta kojima je potreban podupirač. Takve su, primjerice: ukrasni slak, crnooka suzana, dragoljub i mirisna grahorica. Cvjetne kombinacije još će biti zanimljivije ako se uz njih posadi ljekovito i začinsko bilje koje će svojom teksturom, bojom i mirisom još više pridonijeti ugođaju. Ove se vrste, ako nam se žuri, mogu uzgojiti i iz presadnica. Zapravo sve vrste možemo uzgajati i na balkonu, ali neće sve izgledati jednako lijepo ako ih uzgajamo na balkonu. Evo prijedloga za nekoliko najljepših vrsta cvjetnica za balkone, koje su ujedno i najlakše za održavanje:


1. Geranium
Jedna od najljepših balkonskih cvjetnica i ujedno najlakših za uzgoj i održavanje. Izgleda predivno, a isto tako i miriše. Ova vrsta je, zapravo, jedna od najugodnijih po mirisu. Njeni cvjetovi su višebojni u nijansama ružičaste, crvene, purpurne i bijele boje.


Foto Pixabay

Foto Pixabay




 


2. Vodenika
Ovo je jedna od rijetkih vrsta koje mogu rasti i cvjetati u sjeni. Stoga je najbolje rješenje za one koji imaju balkon okrenut na sjevernu stranu ili bilo koji drugi s premalo sunca. Ipak, nemojte je potpuno lišiti sunčevog svjetla, jer joj ga treba barem malo kako bi cvjetala. Dobro uspijeva u vlažnoj, dobro dreniranoj zemlji.


3. Karanfil
Ima ga u mnogo različitih boja koje možete kombinirati kako biste postigli idealnu kombinaciju balkonskog cvijeća. Cvjeta u ružičastoj, boji lososa, crvenoj, bijeloj, žutoj i ljubičastoj boji i pritom očaravajuće miriše. Lako se uzgaja i odlično kombinira s drugim balkonskim cvijećem.


4. Cinija
Ova vrsta je jedna od naj- lakših za uzgoj s ove liste cvijeća. Njeni jarko obojeni cvjetovi privlače leptire, a izgledaju tako lijepo kada procvjetaju da vam jednostavno oduzimaju dah. Kako bi cinija stalno cvjetala, osigurajte joj redovito zalijevanje i dovoljno sunčeva svjetla.


5. Petunija
Jedna je od najpopularnijih balkonskih cvjetnica. To nije slučajno, jer cvjeta predivnim raznobojnim cvjetovima, koji preko noći otpuštaju slatkast miris. Cvjetovi ove brzorastuće biljke mogu biti u raznim bojama, a možete je posaditi i u viseće košare. Ako se odlučite za uzgoj petunije, na balkonu joj morate osigurati dovoljno sunčevog svjetla. Petunije su također cvjetnice s velikim zahtjevima za prihranu, ali ne pretjeranim zahtjevima za zalijevanjem. Nikada ih nemojte pustiti da stoje u prevlažnoj zemlji.


Foto Pixabay

Foto Pixabay


 


6. Lobelija
Još jedna predivna cvjetnica koja može ukrasiti vaš balkon. Lobelija je obično plave boje cvijeta, no cvjetovi mogu biti i bijeli ili ružičasti. Kako raste u slapovima, to su upečatljivi slapovi plave ili druge boje, a ne trebaju nikakvu naročitu njegu. Jedino što trebaju su toplina i sunce, ali mogu rasti i u polusjeni.


7. Fuksija
Kod nas je još znaju nazivati balerinom, jer joj je cvijet izuzetno graciozan i može biti različitih veličina i u različitim bojama ili kombinacijama boja. Svaki balkonski aranžman će uljepšati svijim zvonolikim cvjetovima. Traži dobro pognojeni supstrat i neumorno će cvjetati.


8. Begonija
Evo jedne od najljepših cvjetnica za balkonski vrt. Čak i samo lišće je lijepo i dekorativno, a tek kad procvjeta… Cvjetovi su jarkih boja, crveni, ružičasti, narančasti, bijeli i žuti i njihova ljepota ne može izmaknuti vašem oku. Ova biljka može podnijeti i toplo i hladno vrijeme, ali treba joj dobro pognojeni supstrat.


9. Krizantema
Uspješno raste i u vrtu i na balkonu, i stoga je jedna od omiljenijih vrsta uzgajivačima. Krizantema može rasti bilo gdje i u bilo kakvoj klimi, ali joj treba kvalitetan supstrat, dovoljno sunčeve svjetlosti i redovito zalijevanje.


10. Maćuhica


Ova cvjetnica bogatih boja može se uzgajati i u visećim košarama ili na prozorskim okvirima. Zahtijeva mnogo sunca i plodni supstrat.


11. Hortenzija


Prije nekoliko godina stanište im je bilo isključivo u tlu, no sada ih možemo uzgajati prilično uspješno u teglama. No, ako kanite da hortenzija cvjeta i iduće godine, teglu preko zime unesite u kuću. Hortenzija ne voli sunce, ali zato voli vodu. Izbjegavajte je zalijevati po cvjetovima, jer će se osušiti.


Foto Pixabay

Foto Pixabay


 


12. Bakope
Ova cvjetna vrsta sve je popularnija, zahvaljujući svojim dražesnim sitnim cvjetovima te činjenici da nije zahtjevna za održavanje. Ističe se među ostalim cvijećem jer u visećim teglama zna narasti i do 80 cm, a naročito je lijepa kada se kombinira s drugim cvijećem (surfinijama, pelargonijom, tamjanom…). Voli polusunčana mjesta i puno vode. Ne zaboravite je svakodnevno obilno zalijevati.


13. Ukrasna kopriva
Ukrasna kopriva dobro će se snaći na svakom položaju – podnosi jednako dobro sunce, kao i sjenu. Upravo o pozicioniranosti ovisit će boja njezinih listova – što je jače sunce na mjestu gdje se nalazi, listovi će joj biti svjetliji i žući. Zalijevajte je umjereno te jednom tjedno dodajite u vodu tekuće gnojivo.


14. Pelargonije
Apsolutne kraljice među ljetnicama bile su popularne i u doba naših baka. Karakteriziraju ih prekrasni cvjetovi i mesnati listovi. Volimo ih u teglama u obliku grma, viseće, stajaće… Najbolje ju je smjestiti na jug, ali će se jako dobro snaći i na zapadu. Kako bi neprestano imale bogate cvjetove, redovito uklanjajte one suhe i požutjele, kao i listove. I ne zaboravite ih svakodnevno zalijevati.


15. Gloksinija
Gomoljasta biljka čiji nadzemni dio potkraj ljeta odumire. Iznad baršunastih listova izrastaju zvonoliki cvjetovi veličine do deset centimetara. Raskošno obojeni, pojavljuju se u svim nijansama crvene, ljubičaste, plave, ružičaste te bijele, često s bijelim rubom ili s točkicama po laticama. Ne smije biti izložena direktnom suncu, a svjetlost joj je prijeko potrebna da se mogu stvarati i rascvjetati cvjetni pupovi. Zalijeva se redovito, ali zemlja nikada ne smije biti natopljena.
Osim navedenih vrsta, na balkonu uvijek možete uzgajati biljke poput lavande, hibiskusa, mandevile, oleandera, limuna, pa čak i predivne bugenvilije. Nema zapravo nikakvog ograničenja, osim onog koje ste već potvrdili prošlim neuspjesima.


Foto Pixabay

Foto Pixabay