
Foto: iStock
Najčešće ju možete naći na policama u obliku seruma ili hidratantne kreme (kao ključni sastojak), iako je u zadnje vrijeme mnogi brendovi uključuju i u šminku, kreme za sunčanje, pa čak i njegu kose
povezane vijesti
Ako se pitate kako koristiti hijaluronsku kiselinu u svakodnevnoj rutini njege kože, imamo detaljan vodič!
Sama riječ “kiselina” ponekad zvuči kao zastrašujući sastojak, ali zapravo se ovdje radi o blagom hidratantnom sastojku.
Prednosti korištenja hijaluronske kiseline je mnogo – od toga da pomaže u popunjavanju finih bora, pa do hidratacije i vlaženja kože što direktno poboljšava i njenu teksturu i elastičnost.
Najčešće ju možete naći na policama u obliku seruma ili hidratantne kreme (kao ključni sastojak), iako je u zadnje vrijeme mnogi brendovi uključuju i u šminku, kreme za sunčanje, pa čak i njegu kose.
Foto: Pexels
Kako ju dodati u svoju rutinu?
Način korištenja hijaluronske kiseline ponajviše će ovisiti o vašoj rutini njege kože.
Ako koristite serum s hijaluronskom kiselinom, nanesite ga odmah nakon umivanja lica, odnosno čišćenja lica, dok je koža još mokra.
Ujutro nakon toga nanesite hidratantnu kremu i/ili kremu sa zaštitnim faktorom, a navečer nakon seruma nanesite hidratantnu kremu.
Ako koristite hidratantnu kremu s hijaluronskom kiselinom, nanesite je na čistu kožu (lice i vrat) nakon tonika i seruma.
Imajte na umu da se serumski proizvodi su lakše i brže upijaju, i najčešće dolaze u koncentriranijoj formulaciji s manjom molekularnom veličinom kako bi dublje ušli u kožu.
Bogatije hidratantne kreme također dobro djeluju, jer dodaju širi, sveobuhvatniji zaštitni sloj koji zadržava hidrataciju.
Smije li se koristiti svaki dan?
Hijaluronsku kiselinu možete koristiti i dva puta dnevno (ujutro i navečer).
Kao sastojak koji uvlači vlagu u kožu, ne postoji rizik od prekomjerne upotrebe kao što je slučaj sa retinolom ili nekim drugim kiselinama, ističe dermatologinja Jeanine Downie za Glamour.
Ako ste zabrinuti da imate alergiju ili iritaciju na hijaluronsku kiselinu, svakako napravite test na malom dijelu kože nanošenjem male količine novog proizvoda na kožu i promatrajte reakciju.
Foto: Pexels
Što ne biste trebali miješati s hijaluronskom kiselinom?
Hijaluronska kiselina se dobro slaže s drugim sastojcima, što je čini prilično jednostavnim sastojkom za uključivanje u rutinu njege kože.
Općenito pravilo: hijaluronska kiselina može se miješati s vodotopivim oblicima retinola, vitamina C, AHA i BHA kiselina, kaže dr. Downie.
Možda ćete čak vidjeti da su neki proizvodi na bazi hijaluronske kiseline unaprijed formulirani tako da uključuju druge sastojke, poput vitamina B5, antioksidansa poput niacinamida, peptida ili ceramida.
A što ne biste trebali miješati s hijaluronskom kiselinom? Ulja, kaže dr. Downie, jer kada se pomiješa s proizvodima na bazi ulja (kao što su ulja vitamina C, hidratantna ulja za lice), može izgledati vrlo neravnomjerno.
Koji serum odabrati?
Nisu svi proizvodi hijaluronske kiseline isti!
Sve ovisi o postotku hijaluronske kiseline koji se nalazi u samom proizvodu, ističe dermatologinja.
Obično hijaluronska kiselina dobro djeluje u proizvodima za njegu kože u koncentracijama od 0,5% do 2%, naglašava.
Da biste kupili učinkovitu hijaluronsku kiselinu za sebe, uzmite u obzir svoj tip kože, potrebe i s kojim se sastojcima serum kombinira, kaže dr. Downie.
Foto: Pexels
Zašto se hijaluronska kiselina čini ljepljivom?
Uobičajena “pritužba” na hijaluronsku kiselinu je da se čini ljepljivom.
Ako se to dogodi, moguće je da je riječ o tome da ste je previše nanijeli na kožu, pa se ostatak zadržao na površini.
Međutim, to može biti i zbog drugih sastojaka, poput glicerina ili aditiva. Obavezno provjerite i rok trajanja, no ako je dobar, možda jednostavno tom određenom proizvodu treba više vremena da se upije.