Zelena prijestolnica

Valencia: uronjena u mediteransku svijetlost i s vrlo ugodnom blagom klimom

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

 Otkriti ćete da je živjeti u gradu u skladu s okolišem doista moguće

Valencia će vas iznenaditi svojim beskrajnim inicijativama koje vode brigu o planetu, počevši od sve održivije mobilnosti.


Malo je gradova koji se mogu pohvaliti privilegijom da su proveli pravu urbanu revoluciju u ime okoliša.


Jedan takav vam je vrlo blizu, ne samo geografski nego i kulturološki. Govorimo o prekrasnoj i gostoljubivoj Valenciji, koja će 2024. biti zelena prijestolnica Europe.


Njegovo pionirsko opredjeljenje da postane klimatski neutralan i pametan grad do 2030. i njegov model održivog urbanog razvoja zaslužili su ovu titulu.


Doista, posljednjih godina Valencia je prošla kroz nekoliko promjena u urbanoj jezgri, kao što je, na primjer, pješačenje središtem i najvažnijim dijelovima grada te stvaranje više od 160 km biciklističkih staza.


Ovi su projekti razvijeni u sklopu Urbane strategije 2030., čiji je cilj učiniti Valenciju jednim od prvih gradova s ​​nultom emisijom u Europi.


Nedavno inaugurirana Plaza de la Reina, kao i ulice koje okružuju Središnju tržnicu, odnosno uskoro Trg gradske vijećnice, oslobodit će središte Valencije od prometa i transformirati ju u grad za pješake.


Doista, veličina grada, njegova orografija i dobra klima pozivaju vas da ga upoznate pješice.


Lutanje je jedan od najboljih načina da otkrijete njegove kutke. Bit ćete razmaženi izborom između podzemne željeznice, autobusa, iznajmljenih bicikala ili tramvaja. Sve osim automobila koji zagađuju okoliš.


Javni prijevoz i bicikli


Uz Valencia Tourist Card možete neograničeno putovati autobusima, metroom i tramvajima. Posjetite grad, plaže ili Albuferu i dođite do zračne luke na najjeftiniji i najodrživiji način.


Valencia je također savršen grad za kretanje biciklom. 160 kilometara biciklističkih staza, drevno riječno korito sada pretvoreno u vrt Turia, koji ga presijeca od zapada prema istoku i brojne rute za posjet gradu i okolici uz minimalan utjecaj na okoliš.


Prošlost, sadašnjost i budućnost održivog grada


Valencia, osim što je objavila rat automobilima, posvuda ima zelene površine. Neka od blaga koje posjeduje, prava zelena pluća, su vrt Turia, drevno riječno korito koje je od svog otvaranja 1986. godine transformirano i prilagođeno gradu, ali i njegovim građanima i njihovom načinu života.


S preko 120 hektara i 12 kilometara dužine, to je najduži urbani park u Europi. Ostala područja kao što su prirodni park Albufera, prirodni park Turia, periurbani voćnjak i Sredozemno more, čine glavnu skupinu zelenih i prirodnih područja grada Valencije i njegove okolice.


Gdje odsjesti u Valenciji?


Španjolska ima širok raspon certificiranih hotela i smještaja koji brinu o svom utjecaju na okoliš, poput onih certificiranih Green Key, smještaja provjerenih u skladu s načelima Zaklade za obrazovanje o okolišu.


Među brojnim opcijama, možemo preporučiti smještaj u masíi, starim tipičnim farmama razasutim po gradu, gdje je moguće otkriti običaje tog područja i kušati ručno izrađene proizvode.


Za one koji odlaze u potrazi za opuštanjem i nepovezanošću, Parador de El Saler je idealno odredište.


To je dragulj koji se može smatrati paradigmom održivog hotela (bez plastike, obnovljiva energija, zaštita bioraznolikosti), skriven između parka prirode Albufera i Sredozemnog mora.


Okružen je dinama i velikom borovom šumom. Šetnica vodi do plaže, koja nestaje u horizontu sve do luke Valencije.