KALENDAR RADOVA

Uništavanje korova: dosadnog li, ali neophodnog posla

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Ekološki prihvatljivo uklanjanje korova moguće je bez većih troškova, ali uz veću količinu zalaganja

Obilne kiše koje su pale u svibnju pridonijele su općem bujanju vegetacije, pogotovo lisnatih povrtnica, čemu smo se svi obradovali jer dugo već nismo imali tako lijep špinat, rotkvice, blitvu i salatu, ali jednako ubrzano rastu i korovi. Ako ih kojim slučajem nismo uspjeli održati pod kontrolom, sada ćemo u vrtu morati provoditi puno radno vrijeme plijeveći i čupajući korove.


Dosadnijeg posla za vrtlara nema, no ako od korova ne možemo vidjeti mrkvu, niti ubrati peršin, a da ne zahvatimo više korova nego ovog vrijednog lišća, onda nam nema druge nego zavrnuti rukave, uzeti kakvu dobru prostirku na koju možemo po potrebi i kleknuti i sjesti i prionuti poslu. Najbolje je da najprije po tlu postavimo kakve daske, kako ne bismo gazili po mokroj zemlji, a evo na što ćemo još morati obratiti pažnju.


1. Neki korov, poput slaka, ima jako duboko korijenje i teško ga je ukloniti, no to nije razlog da se okrenemo herbicidima. Sistematsko čupanje kad-tad će uroditi plodom, pa treba biti uporan.


2. Stričak i divlja kupina još su ratoborniji, pa se treba poslužiti znanjem kada su najosjetljiviji i kada su im vitalne rezerve vrlo niske, pa se lakše mogu iskorijeniti. Stričak valja vaditi između sredine kolovoza i početka rujna, a kupine je najbolje plijeviti u posljednjem tjednu lipnja.


3. Korov između ploča u stazama prije plijevljenja možemo zaliti vrućom vodom, primjerice onom u kojoj su se kuhali krumpiri ili tjestenina, pa ćemo ga sutradan lakše počupati.


4. Pirevini šteti dragoljub, pogotovo ako ga na napadnutom tlu sadimo tri godine zaredom i pustimo da se širi.


5. Krumpir, bundeva i neke druge povrtnice također pomažu suzbijanju korova zbog svojeg gustog lišća. No biljka koja najviše zaslužuje naslov tamanitelja korova je rajčica, gdje god raste, tjera slak i pirevinu.


6. Pljevljenje rukom je najbolji način, no treba pritom ukloniti korijenje korova. Primjerice, i najsitniji dijelovi korijena slaka mogu stvoriti novu biljku. Trajne korove uklonite prije nego što procvjetaju i rasiju sjeme. I ne bacajte korove u kompost ako su se već osjemenili.


7. Što ranije počnete uklanjati korov, to ćete manje posla imati kasnije. Ako korov već uzme maha, bit će ga teže ukloniti.


8. Prilikom plijevljenja postavite motiku horizontalno sa zemljom kako biste što više izgrebali korijenje. Nastojte ne kopati preduboko jer na taj način možete na vrh zemlje izvući sjeme korova koje će nastaviti da raste.


9. Spalite korov malim kulinarskim brenerom.


10. Malčirajte gredice dovoljno debelim slojem kako biljke ne bi mogle izniknuti, slojem debljine od 5 do 20 cm.


11. Na zemlju gdje bi vam u proljeće trebao biti vrt još najesen stavite malo kreča u granulama. Većina korova ne može nići na zemljištu punom alkalina, koji se dobije iz kreča. Umjesto herbicida možete koristiti alkoholni ocat koji je prirodna i organska zamjena za herbicide