Savjeti za vrt u srpnju

Tri najvažnija zadatka za svaki vrt u srcu ljeta

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Ljetni i nije toliko jednostavno održavati vrt, no uz ova tri savjeta on će cvjetati

Srpanj je mjesec kada vrtovi doslovno eksplodiraju životom – cvijeće cvjeta, povrće buja, a biljke traže puno pažnje.


No, kako bi vaš vrt ostao zdrav i lijep, u ovo doba godine važno je posvetiti se trima ključnim poslovima: pravilnom zalijevanju, zaštiti biljaka od štetnika i sjetvi dvogodišnjih ljetnica.



Zalijevanje – ključ uspješnog vrta


Tijekom vrućih dana s malo kiše, zalijevanje je apsolutni prioritet. Najbolje vrijeme za zalijevanje je rano ujutro, kada su temperature niže. Umjesto da biljke polijevate po listovima, vodu usmjerite direktno u korijen – osobito kod osjetljivih biljaka poput ruža, rajčica ili krastavaca. Vlažno lišće koje se ne osuši dovoljno brzo može biti savršeno tlo za gljivične bolesti.


Idealno je koristiti odstajalu kišnicu iz bačve, a za dodatnu snagu biljaka u fazi intenzivnog rasta, možete u vodu dodati prirodna biljna gnojiva poput koprive. Također, kako biste sačuvali vlagu u tlu, razmislite o prekrivanju gredica malčem – primjerice, slojem pokošene trave i usitnjenih grana kod grmova poput ribiza ili kupina.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Garden_Ideas (@unique_garden_ideas)



Vrijeme je za sjetvu dvogodišnjih cvjetnica


Ako se već sada želite pripremiti za ljepotu vrta sljedećeg ljeta, srpanj je idealan trenutak za sjetvu dvogodišnjih cvjetnica poput kadulje, maćuhica ili potočnica. Te se biljke siju izravno na otvoreno i do jeseni će razviti dovoljno snažan korijen da prežive zimu.


Na sunčanoj gredici s rahlim tlom, ubacite po nekoliko sjemenki u plitke udubine i lagano prekrijte zemljom. Ne zaboravite redovito zalijevati i označiti mjesta sjetve. Ako se biljke previše zbiju, možete ih najesen prorijediti.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Sunny Garden Time (@sunnygardentime)



Zaštita biljaka od štetnika


Blaga i suha ljeta idealni su uvjeti za najezdu lisnih uši. Ovi sitni sisavci napadaju gotovo sve – od ruža do voćaka. Protiv njih se možete boriti prirodnim putem: poduprite korisne insekte poput bubamara, osica i zlatooki.


Pojedine kolonije možete isprati jakim mlazom vode, a kod jačih napada pomoći će pripravci na bazi ulja uljane repice, kalijevog sapuna ili ekološki prihvatljivi proizvodi na bazi neem ulja.


Posebnu pažnju obratite i na šimšir, jer krajem lipnja obično kreće druga generacija opasnog nametnika – šimširovog moljca. Njegove gusjenice mogu potpuno ogoliti grm.


Redovito provjeravajte unutrašnjost biljke i, ako uočite gusjenice, dobro isperite biljku snažnim mlazom vode – uz prethodno postavljenu foliju ispod, kako biste ih lakše prikupili. I ovdje se pokazala učinkovitom biološka zaštita s neemom ili algama.


Ljetni mjeseci nisu samo za uživanje u plodovima rada, već i za brigu o biljkama. Redovito zalijevanje, zaštita od štetnika i promišljena sjetva temelj su zdravog i raskošnog vrta – ne samo sada, već i u sezonama koje dolaze.