Drevna vještina

Tai Chi: znanstvenici otkrili novi razlog za vježbanje (osobito ako bolujete od ove bolesti)

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Oboljeli mogu imati ogromnu korist i smanjiti simptome

Parkinsonova bolest, koju karakteriziraju usporenost pokreta, drhtanje u mirovanju i ukočeni, nefleksibilni mišići, najbrže je rastuće neurološko stanje na svijetu.


Još nema lijeka, a iako lijekovi mogu poboljšati simptome, oni ne liječe sve manifestacije bolesti.


Tai Chi, tradicionalna kineska borilačka vještina koja uključuje nizove sporih, kontroliranih pokreta namijenjenih kultiviranju jedne od tri vrste životne energije, zvane qi, utvrđeno je da usporava napredovanje Parkinsonovog poremećaja kod 147 starijih osoba.


Prema nalazima objavljenim u časopisu BMJ Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry, čak su i pacijenti koji su već imali poremećaj i počeli vježbati Tai Chi trebali manje doze potrebnih lijekova.


Prethodna istraživanja također pokazuju da Tai Chi kratkoročno ublažava simptome Parkinsonove bolesti, ali nije bilo poznato može li se takvo poboljšanje održati dugoročno.


Kako bi to otkrili, kineski znanstvenici pratili su dvije skupine pacijenata s Parkinsonovom bolešću više od pet godina, od siječnja 2016. do lipnja 2021. godine.


Grupa od 147 pacijenata vježbala je Tai Chi dva puta tjedno po jedan sat, a druga skupina od 187 pacijenata nastavila je sa standardnom njegom, ali nije prakticirala Tai Chi.


Ozbiljnost bolesti formalno je procijenjena kod svih sudionika na početku razdoblja praćenja, a napredovanje bolesti, uključujući povećanu potrebu za lijekovima, praćeno je godišnje do 2021.


Također je praćen niz drugih simptoma, poput kvalitete sna i aktivnosti autonomnog živčanog sustava.


Rezultati su pokazali da je progresija bolesti bila sporija u skupini koja je vježbala Tai Chi.


Istraživači su rekli da su padovi, vrtoglavica i bol u leđima tri nuspojave koje su prijavili sudionici istraživanja, ali sve su bile “značajno niže” u grupi Tai Chija.


Na kraju, istraživači su naglasili sljedeće:


“Dugoročni povoljan učinak mogao bi produžiti vrijeme bez invaliditeta, što bi dovelo do bolje kvalitete života, manjeg opterećenja zdravstvenog sustava i manje upotrebe lijekova od strane pacijenata.”