Suho četkanje

Sve o masaži četkom i razlozi zašto biste je trebali isprobati

Mija Dropuljić

FOTO: Pexels

FOTO: Pexels

Potiče cirkulaciju i uklanja mrtve stanice

Suho četkanje, poznato i kao dry brushing, već je godinama omiljena tehnika u svijetu ljepote, osobito među holivudskim zvijezdama koje njeguju blistavu i zategnutu kožu.


No, ovaj beauty ritual odavno više nije rezerviran samo za celebrityje jer ga sve više ljudi uvrštava u svoju svakodnevnu rutinu.


U nastavku otkrivamo zašto suho četkanje tijela donosi toliko koristi, kako se pravilno izvodi i što sve treba imati na umu kako bi rezultat bio optimalan.



Što je zapravo suho četkanje?


Suho četkanje je jednostavna, ali učinkovita metoda njege kože u kojoj se tijelo masira suhom četkom, bez ikakvih ulja, krema ili losiona. Pokreti su u pravilu kružni ili dugim potezima, a uvijek se izvode na suhoj koži.


Takva masaža potiče mikrocirkulaciju, ubrzava protok limfe, uklanja mrtve stanice i koži vraća zdrav izgled. Sve što vam je potrebno je četka s prirodnim, čvrstim vlaknima i nekoliko minuta vremena, idealno prije tuširanja, kupke ili saune.


Koje su prednosti masaže suhom četkom?


Iako zvuči jednostavno, učinci redovitog suhog četkanja nadmašuju mnoga skupa beauty pomagala. Ova tehnika blagog pilinga uklanja mrtve stanice s površine kože, čineći je mekšom i glatkom.


Osim toga, nakon četkanja, koža puno bolje upija njegujuće proizvode poput ulja, krema i losiona, što dodatno poboljšava njenu elastičnost i hidrataciju.


Stimulacijom cirkulacije koža poprima zdraviju, ružičastu boju, a masaža može pozitivno utjecati i na regulaciju krvnog tlaka. Jednako tako, smatra se da poticanjem limfnog protoka suho četkanje pomaže tijelu u detoksikaciji, odnosno uklanjanju toksina.


Iako nema znanstveno potvrđenih dokaza da pomaže kod celulita ili popucalih kapilara, mnogi tvrde da im ova praksa pomaže i na psihološkoj razini. Umiruje, povećava osjećaj prisutnosti u tijelu i poboljšava raspoloženje.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Spray Tan Artist – Liverpool (@spraytansby.amy)



Kako pravilno izvoditi suho četkanje?


Najvažnije pravilo koje treba zapamtiti je da se uvijek četka u smjeru srca, počevši od ekstremiteta.


Masaža se započinje na desnom stopalu i nastavlja dugim, ravnim potezima prema gore, preko potkoljenice i natkoljenice. Zatim se kružnim pokretima nježno masiraju bedra i stražnjica. Postupak se ponavlja na lijevoj nozi.


Nakon nogu, prelazi se na ruke, prvo desna, pa lijeva. Četkajte od dlana prema ramenu, vanjsku pa unutarnju stranu ruke. Trbuh se masira u smjeru kazaljke na satu, prateći prirodan smjer probave. Od donje desne strane prema gore, zatim preko rebra i dolje na lijevu stranu.


Prsa se četkaju vrlo nježno, također kružno, a leđa se četkaju odozdo prema gore, najbolje pomoću četke s dugom drškom.


Nakon masaže, kožu je potrebno nahraniti bogatim uljem ili hranjivim losionom. Ako ste se četkali prije tuširanja, nanošenje njege slijedi nakon što se koža očisti.



Kada je najbolje vrijeme za suho četkanje?


Idealno vrijeme za ovaj ritual je ujutro, odmah nakon buđenja. Suho četkanje razbuđuje tijelo, potiče cirkulaciju i priprema vas za dan. Učinak je još bolji ako masažu izvodite na svježem zraku, pokraj otvorenog prozora ili u dobro prozračenoj prostoriji.


Koliko često i koliko dugo četkati?


Za cijeli tretman dovoljno je odvojiti pet minuta. Svakom dijelu tijela treba posvetiti pažnju, ali izbjegavajte prekomjerno četkanje istog područja.


Dva do tri puta tjedno je sasvim dovoljno kako ne biste iritirali kožu. Ako imate normalan tip kože, suho četkanje možete provoditi svakodnevno. No ako vam je koža osjetljiva, preporučuje se dva do tri puta tjedno.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli S A V V Y W E L L N E S S (@savvy_wellness_)



Kada se suho četkanje ne preporučuje?


Unatoč brojnim prednostima, postoje situacije u kojima treba biti oprezan. Ako imate vrlo osjetljivu kožu, vidljivo crvenilo, upale, ekcem, akne, opekline od sunca ili bilo kakve otvorene rane, suho četkanje treba izbjegavati. Također, ne bi se smjelo četkati preko madeža, bradavica, proširenih vena ili bilo kakvih nepravilnosti na koži. U slučaju nedoumica, najbolje je konzultirati se s dermatologom.


Kako odabrati pravu četku za masažu?


Kvaliteta četke igra ključnu ulogu u učinkovitosti i ugodi tretmana. Ako vam grublje četke izazivaju neugodu, birajte one s mekšim vlaknima, primjerene osjetljivoj koži. Četke mogu biti izrađene od prirodnih vlakana, sintetičkih materijala ili čak od životinjske dlake poput svinjske.


Važno je i da vam četka dobro leži u ruci – modeli s trakom za zapešće ili dugom drškom idealni su za samostalnu masažu leđa.


Bez obzira na tip kože, suho četkanje je jednostavna i prirodna praksa koja ne zahtijeva skupe proizvode, a može donijeti velike promjene. Isprobajte ga već sutra, možda postane vaš omiljeni jutarnji ritual.