
Foto: Suzy Hazelwood / Pexels
Maline su vrlo tražene, a danas ima i vrsta koje rađaju dva puta tijekom ljeta
Imam manju parcelu poljoprivrednog zemljišta u okolici Rijeke pa razmišljam što bih na njoj mogao uzgajati a da mi se to isplati?, pita naš čitatelj iz Viškova.
Poskupljenjima hrane ne vidi se kraja, pa je dobro imati svoj vrt u kojem možemo zadovoljiti barem svoje potrebe za voćem i povrćem, ali što ako odlučimo uzgajati biljke od kojih bismo mogli i profitirati? Koje bi to biljke bile?
Jagodičasto i bobičasto, te egzotično voće, orašasti plodovi, ljekovito bilje, povrtnice kao što su mrkva, grašak ili rajčice, sve to može donijeti profit ako ozbiljno prionete poslu, jer uzgoj biljaka nije šala. Naravno, vaša odluka će ovisiti o nadmorskoj visini, veličini parcele, dubini zemlje na njoj, količini padavina, smjeru u kojem je parcela okrenuta, mikroklimi i mogućnosti zaštite od srna i drugih životinja. Ima tu još mnogočega drugog, ali najvažniji je kriterij vaš afinitet prema određenim biljkama, jer od njega ovisi koliko ćete im pažnje pokloniti.
Aronija, recimo, donosi dobar profit u punom rodu i na našem primorskom području se dobro pokazala. Možemo je čak i preraditi, pa joj tako dodati vrijednost prodajući sokove, džemove i slično. No, ako svi počnu uzgajati aroniju, kao što se dogodilo u Poljskoj, cijena po kilogramu aronije jako će pasti, pa uvijek treba imati rezervni plan.
Uzgoj kamilice je također profitabilan, ali za nju trebaju i sušare i veće parcele. Slično je i s lavandom. Zato je kod nas najisplativije uzgajati povrće i voće, ali je za to podrebno znanje i više rada. Jagodičaste voćne vrste vjerojatno su najisplativije. Maline su vrlo tražene, a danas ima i vrsta koje rađaju dva puta tijekom ljeta.
Kupine, borovnice i jagode također se isplati uzgajati i na manjim površinama. kao i ogrozs, japansku trešnju, ribiz. Isplati se i kruška, koja u Primorju ima dobre klimatske uvjete. Isplativa je i breskva, ali stablo ove voćke ne živi dugo. Oko oraha i lješnjaka nema puno posla, ali zato ima puno vjeverica i puhova.
Salata i kupusnjače su također zanimljive za uzgoj, ali traže dosta rada i zaštite. Rajčica je uvijek dobitna kombinacija, ali treba je znati zaštititi od bolesti jer je plamenjača sve učestalija u današnjim klimatskim uvjetima. Češnjak je uvijek zanimljiv za uzgoj, a nije ga teško ni saditi ni brati i nema značajnije štetočine i bolesti.
Dakle, kao najprofitabilnije poljoprivredne kulture mogli bismo izdvojiti lješnjak u ljusci, kupine, maline, kruške, trešnje, borovnice, jagode, aroniju, salatu, kupusnjače, blitvu, češnjak i rajčicu.