Unutarnji sat tijela

Spavanje s upaljenim svjetlom može ugroziti vaše zdravlje. Može uzrokovati i debljanje

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Višak umjetne svjetlosti noću može biti uzrok usporenog metabolizma

Svi se vjerojatno možemo sjetiti vremena kada smo zaspali s upaljenim svjetlima dok smo bili djeca. To je bio jedini način da se zaštitimo od čudovišta iz ormara. Štoviše, neke bi odrasle osobe također radije ostavile upaljena svjetla, a ne zbog mraka. No pokazalo se da se prava opasnost cijelo ovo vrijeme skrivala u svjetlima.


Zašto je zdravije i korisnije navečer ugasiti svjetla i odmoriti se u tami.


Svjetlo može naštetiti reproduktivnom zdravlju


Jedno je istraživanje pokazalo da izloženost umjetnom svjetlu noću može povećati rizik od neplodnosti. Pokus je proveden na ženkama miševa. Miševi koji su spavali s upaljenim svjetlom noću imali su veću vjerojatnost da budu neplodni. Također se vjeruje da cirkadijalni ritmovi (unutarnji sat tijela) utječu na vrijeme reproduktivnog procesa u žena.


Druga studija pratila je medicinske sestre koje su radile u noćnim smjenama i učinke noćne izloženosti svjetlu. Ispostavilo se da se većina medicinskih sestara žalila da im je menstrualni ciklus poremećen, piše Bright Side.


Može uzrokovati probleme povezane sa srcem


Ne samo da melatonin snižava tjelesnu temperaturu već i krvni tlak. Ako ste noću izloženi svjetlu, vaša proizvodnja melatonina je potisnuta. Kao rezultat toga, vaš krvni tlak raste. Redovite fluktuacije pak mogu povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.


Možda ćete se udebljati


Višak umjetne svjetlosti noću može biti uzrok usporenog metabolizma. Osim toga, poremećaj sna i cirkadijalni ritmovi mogu pridonijeti pretilosti. Studija koja je pratila više od 43.000 žena otkrila je da su one koje su spavale s televizorom primijetile povećanje tjelesne težine. Promjena se dogodila bez obzira na njihovu kvalitetu sna ili trajanje.


Može uzrokovati hormonalne promjene


Čak i jedan izvor svjetlosti može promijeniti hormonsku ravnotežu. Svjetlost pametnih telefona, televizora ili računala doprinosi nedostatku melatonina. Osim toga, poremećeni su i drugi biološki procesi. Većinu vremena melatonin prvi pati. Poremećaj sna povećava hormone starenja i smanjuje one protiv starenja.


Rizik od depresije


Studija je pokazala da izloženost svjetlu noću povećava rizik od depresije. Alternativno, poremećaj cirkadijalnog ritma vjerojatno će pogoršati već postojeće simptome depresije. Zanimljivo je da crveno svjetlo ima manje štetnih učinaka jer smo manje osjetljivi na crvene valne duljine. U nekim se slučajevima čak koristi i za liječenje osjećaja tuge.