Njega obrva

Soap Brows: Beauty trend pahuljastih, gustih obrva koji je osvojio Instagram

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Mnogi se beauty trendovi ponašaju poput gumica. Što ih dalje istegnete, to se jače i brže povuku natrag.

Nikada to nije bilo tako istinito kao kada je riječ o obrvama. Iako su tanke obrve s visokim, zaobljenim lukovima dominirale 90-ih i 00-ih, slavne osobe poput Care Delevigne, Lily Collins i Emilie Clarke donijele su trend gustih obrva s kvadratnim uglovima i pernatim rubovima u 2010-e.


Oni koji su prekomjerno čupali  svodove obrva u desetljećima prije, počeli su puštati prirodne obrve da rastu i prepuste se svojim prirodnim oblicima i namjerno njegovati bujnost obrva, utirući put dugo ignoriranoj tehnici šminkanja: sapunima.


Vidjeli ste pojam “sapunske obrve” (soap brow) izlijepljen po svim tutorijalima za šminkanje i objavama na Instagramu od utjecajnih osoba i stručnjaka za uljepšavanje, ali što to zapravo znači? Iako neki koriste frazu kako bi opisali izgled obrva sam po sebi, “sapunske obrve” zapravo se odnose na određenu metodu njege obrva.


Upravo to znači: korištenje sapunice umjesto gela za obrve. Koliko god ludo zvučalo, mnogi vizažisti više vole sapun nego dotjerivati ​​obrve zbog jačeg držanja dlake, jednostavnosti i pristupačnosti.



Uzmimo za primjer švedsku vizažisticu Lindu Hallberg, koja ima jedan od najpopularnijih vodiča za sapunske obrve na YouTubeu i poznata je  po svojim snažnim lukovima. Ona pak smatra kako je tretiranje obrva sapunom uvijek bilo uobičajena tehnika među šminkerima, ali procvat društvenih mreža doveo ga je u mainstream oko 2016. godine i od tada se nije gubio.


“Svi se novi trendovi danas vrlo brzo prihvaćaju; to je ludo”, kaže ona. “Ali sada kada su pune i pahuljaste obrve u trendu, sapun je najlakši način za  tog izgleda, pogotovo ako po prirodi nemate pahuljaste obrve.”


Što se tehnike tiče, za sapunske obrve nije potrebno mnogo vremena niti truda. Navlažite čistu četkicu za obrve. Zatim sapun nanesite na obrve, četkajući prema gore i unazad, i opet prema gore, dok ih ne stilizirate tamo gdje želite, piše Allure.


Ne pretjerujete sa sapunom odmah; bolje ćete se držati i imati veću kontrolu nad oblikovanjem dlačica ako sapun nanosite u tankim slojevima.


Ova tehnika čak bolje izgleda na prirodno punim i neurednim obrvama, ali žene s rijetkim obrvama ne bi se trebale osjećati loše zbog ovog trenda. S manje rijetkim ili tankim obrvama, možda ćete im trebati dodati malo više boje kako bi izgledale pune i pernate. U svrhu njege obrva ne možete koristiti bilo koji stari sapun koji leži uokolo.


Najvažniji čimbenik koji biste trebali uzeti u obzir kada tražite pravi sapun je glicerin. Relativno nizak pH glicerinskog sapuna sprječava iritaciju, što je definitivno nešto što vam treba u proizvodu koji stavljate izravno na lice. Estetski gledano, preporučuje se sapun koji je proziran. Srećom, većina sapuna na bazi glicerina je prozirna.



Zašto jednostavno ne koristiti obični gel za obrve?


Prema standardima šminkerica, većina gelova za obrve jednostavno nema utjecaj i dugotrajno zadržavanje. Gelovi za kosu temelje se na vodi. Jednom kad se ljudi znoje, faktor zadržavanja može oslabiti. Sapun, sa druge strane, gušći je od gelova i to doprinosi njegovoj čvrstoći i postojanosti.


Ali, naravno, kao i sve drugo što smanjuje vrijeme i napor, metoda sapunastih obrva dolazi sa svojim manama. Proizvodi za lice i sapun nisu najsretnija kombinacija. Ako imate puno podloge oko obrva, podloga će početi izgledati čudno ako se sapun nađe na koži.


Povrh toga, sapun može procuriti do očiju zbog prekomjernog znoja ili vode, za koju svi znamo da može peckati. Uz to, dosljedna upotreba sapuna na obrvama može izazvati iritaciju kože zbog visoke razine pH većine sapuna. Ovo je jedan od onih hakova koji je u redu za upotrebu jednom u kontroliranim uvjetima, kada nema mnogo topline i izvanjskih utjecanja,  a ne za cjelodnevnu, svakodnevnu upotrebu.