MOJ NAJLJEPŠI VRT

Robert i Maja Skok u Ravnoj Gori napravili su pravu cvjetnu oazu

Jelena Sedlak

Foto: Marko Gracin

Foto: Marko Gracin

Anđeoske trube, mini surfinije, ukrasna djetelina, lavanda, klematis, isusova kruna, dalije i još mnogo drugog

Nakon što su prije deset godina srušili stari šajer i izgradili novu kuću, Robert i Maja Skok su počeli uređivati i okućnicu. Prošle godine su od općine Ravna Gora čak dobili i nagradu, iako za lijep vrt obično treba puno više godina jer biljke rastu sporo i mladi ljudi uče u hodu. Robertu je možda olakšalo to što je zaposlen u komunalnom poduzeću, no Maja je učiteljica i osim pedagoških znanja, nema puno znanja o biljkama. Ipak, sve što Robert nabavi, ona uspješno održava.


Ona je učiteljica u Vrbovskom, nakon što je pet godina radila u Starom Lazu, gdje se škola zatvorila, a za svoje učenike ima samo riječi hvale. Kaže kako je djecu u malim mjestima lakše odgajati nego u velikim gradovima i jako voli svoj posao, gdje nekako uvijek radi na zamjeni, ali se nada da će jednoga dana biti primljena i za stalno. Porijeklom iz Stare Sušice, srednju turističku školu je završila u Opatiji, a učiteljski fakultet u Rijeci.


Foto: Marko Gracin


Obitelj Skok ima malog sina Tina, sedmogodišnjaka koji rado pomaže oko biljaka.


– I on s nama rado radi i uči. Mislim da je to za djecu jako važno, jer što na vrijeme nauče, to ne zaboravljaju, a i zavole. On voli raditi sve oko biljaka, naročito oko jagodičastog voća koje voli i jesti, kaže ova mlada majka i očito uspješna učiteljica.


Njihova kuća je smještena na brdovitom području pa je tu nekoliko razina koje treba obraditi, što malo otežava posao. Tako su ribiz, maline, jagode, američka borovnica i aronija posađeni na brijegu iznad kuće, ali napreduju tako dobro da su svi članovi obitelji visoko motivirani da ih održavaju u odličnom stanju.


Gore je i povrtnjak, tako da za svakodnevnu prehranu povrće ne treba kupovati. Jedini problem su divlje životinje, naročito srne, koje treba držati podalje.


– Šuma je u neposrednoj blizini kuća u ovom kraju, pa se one više ne boje ljudi. Povrtnjak smo najprije pokušavali obraniti tako da smo oko njega stavili trake, ali nije pomoglo. Zatim smo dodali i strašilo, no ni ono ih nije prestrašilo. Sada smo uz njega svuda okolo postavili neprozirnu mrežu i ona za sada djeluje, valjda zato što ne znaju što se iza nje krije, govori Maja.


Foto: Marko Gracin


Vrt treba zalijevati svakodnevno po sat i pol, jer je teren velik. Travu kosi Robert i to trimerom, svaka dva-tri tjedna, jer drukčije nije moguće po ovako neravnom terenu. Kako je sve uzbrdo, neke poslove je teško obaviti kariolom, a mlada obitelj planira posaditi još mnogo toga u svom vrtu, pa se dovijaju kako znaju i umiju.


Planiraju posaditi malo veću površinu jagodama pod folijom, da ne treba plijeviti, a i u povrtnjaku su već malčirali tlo sijenom i crnim folijama, i kažu, isplati se.


Ipak, neke vrste poput rajčica, radije sade u velike kante koje prethodno napune crnom zemljom i dobrim gnojivom i biljke ostanu zdrave te dobro rađaju cijele sezone, a ranije nije bilo tako. I čili papričice su posadili u kante i kažu kako tako puno bolje uspijevaju. No, priznaju kako su puno novca potrošili na kupovinu zemlje i na vodu, jer biljke u kontejnerima treba više i češće zalijevati.


Dio vrta su dobili od susjeda jer je vidio da su mladi i da hoće raditi, a on je već u godinama i samo da bi pokosio trebalo bi mu puno snage i vremena. Ovako je dobro svima. Imaju oni i voćke, nezaobilazne šljive i kruške.


Foto: Marko Gracin


Tu je i veliko drvo bazge, koje se također da dobro iskoristiti za sirupe, dok su čempresi i šimšir samo za ukras, kao i dvadesetak ruža svih vrsta i boja.


Od cvijeća smo u njihovom vrtu vidjeli anđeoske trube, mini surfinije, ukrasnu djetelinu, lavandu, klematis, isusovu krunu, dalije i još mnogo drugog. Sve je cvijeće u ljubičastim i crvenim tonovima, dok je lani bilo u roza-sivim kombinacijama. Maja govori kako rado mijenja osnovne boje cvijeća svake sezone.


Foto: Marko Gracin


Otkrila nam je i tajnu uspješnog uzgoja cvjetnica, a ona je u specijalnom gnojivu koje napravi od suhog kvasca, uz dodatak malo šećera. Sjenica koju su od recikliranog materijala napravili Robert i Majin brat Željko, uokvirena je lijepo njegovanim cvijećem. Sve u svemu, ova mlada obitelj u teško dostupnom vrtu na uzbrdici, okruženom divljim, uvijek gladnim životinjama, pokušava napraviti oazu cvijeća, povrća i voćaka začetih ljubavlju svojih uzgojitelja i održavanih pomnim praćenjem njihovih potreba.