Prozor kože

Proširene pore – kako se riješiti ove nevoljene pojave na koži lica

Dijana Ljubanović

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Prosječna odrasla osoba imat će oko 5 milijuna pora na tijelu i 20.000 na licu

Riječ “pore” ima gotovo 3 milijarde posjeta na Googleu – i pitanje broj jedan, najčešće postavljano? “Kako se riješiti pora.” To je nevolja koja pogađa većinu nas. Uz urasle dlake, nevaljale paukove vene i nabrane obrve, otvorene pore prošarane preko nosa i obraza jedna su od najtrajnijih zamjerki ljepote. One su također jedna od najteže probleme za prebacivanje.


Naravno, lijepi smo takvi kakvi jesmo, ali ako vas smetaju pore, pripremili smo nekoliko stručnih savjeta koji bi trebali pomoći. Tijekom godina bilo je mnogo rasprava o tome kako točno rade pore. No, suprotno uvriježenom mišljenju, pore se ne mogu otvarati i zatvarati kao vrata (nemaju mišiće). Međutim, ima neke prednosti primjene tople i hladne vode kako bi one bile više ili manje izražene (o tome kasnije). Dakle, što se može učiniti s našim Bogom danim otvorima? Zamolili smo dr. Ninu Bal, liječnicu estetike lica i osnivačicu FacialSculptinga da nam prođe kroz sve što trebamo znati.


Što su vidljive pore?


Mogu se činiti sitnim točkicama na površini naše kože, ali pore su zapravo mali otvori za naše folikule dlake. Postoje dvije različite vrste pora. Jedan oslobađa sebum (prirodno ulje tijela), a drugi znoj. Iako sitne, pore omogućuju da ulje, znoj i sebum odu iz naših žlijezda do površine naše kože, što je neophodno za zdravu kožu. Zato mislite na njih kao na prozor svoje kože.


Koliko pora je normalno?


Prosječna odrasla osoba imat će oko 5 milijuna pora na tijelu i 20.000 na licu. Ali, općenito ne vidimo pore na koži. Tek kad se povećaju postaju vidljive.


Što uzrokuje proširene vidljive pore?


Obično su pore genetski uvjetovane, ali postoje i drugi čimbenici koji mogu utjecati na vidljivost naših pora. Na primjer, prekomjerna proizvodnja sebuma može povećati pore. Ako se ulje, toksini, prljavština i šminka skupljaju u porama, to ih može opteretiti i rastegnuti, čineći da naše pore izgledaju puno veće nego što su na površini kože.


Starenje kože je još jedan krivac. Koža oko pora može postati manje elastična kako starimo, što je čini većom. Isto tako, sunce dehidrira vašu kožuz, zbog čega su se lojne žlijezde prekomjerno proširile, što zauzvrat čini pore veće.


Što se tiče ostalih čimbenika, neadekvatno čišćenje kože, šminka i nemedicinska njega kože (koja može koristiti sastojke koji blokiraju pore) također mogu doprinijeti.


Postoje li okidači koji čine pore vidljivijima?


Sunčeva svjetlost igra ulogu u tome da izgledaju vidljivije pa ako ste vani na jakom suncu, vjerojatno će se pore više pojaviti. Šminka također može učiniti da se pore doimaju većima nego što zapravo jesu. Puderi se mogu taložiti u te male rupice tijekom dana, čineći ih većima.


Je li istina da se pore mogu otvarati i zatvarati – tj. topla voda ih može otvoriti, a hladna ih zatvoriti?


Ne! To je mit! Pore se ne otvaraju i ne zatvaraju kao vrata. Zašto? One su jednostavno otvori u našoj koži i, što je ključno, nemaju mišiće pričvršćene za njih pa se ne mogu povući i skupiti.


Umjesto toga, hladna voda može dovesti do sužavanja krvnih žila, čineći pore manje za kratko vrijeme dok su hladne, dok vruća voda i para mogu olabaviti sebum i ostatke unutar pora, omogućujući njihovo lakše istiskivanje. Dakle, može se privremeno činiti da se zatvaraju na hladnoći i otvaraju na vrućini, ali na vrlo kratko vrijeme se vraćaju u normalnu veličin.


Kako se riješiti pora?


Što se tiče stvarnog uklanjanja pora, to nije moguće. Nažalost, nakon što se pore rastegnu, ne mogu se vratiti na prvobitnu veličinu. Međutim, dobra vijest je da ih možemo učiniti manjim. Velike pore se mogu nastaviti širiti ako im dopustite da se rastegnu i začepe se bijelim točkama, miteserima, sebumom i prljavštinom.


Kako možemo minimizirati pojavu pora?


To možete učiniti čišćenjem kože dva puta dnevno i pilingom dvaput tjedno kako biste uklonili masnoću, prljavštinu, sebum i stanične ostatke. Smanjivanje izlaganja suncu također je ključno jer UV zračenje razgrađuje kolagen i elastin, što zauzvrat proširuje veličinu pora, pa je korištenje SPF-a od 40+ svaki dan od vitalnog značaja, piše Glamour Magazine.


Što možemo učiniti da ih liječimo?


To je stara, ali dobra stvar, bolje je spriječiti nego liječiti, jer, kao što smo već utvrdili, kada se pore rastegnu, neće se smanjiti. Iako možda nećete moći smanjiti veličinu pora, možete osigurati da vam pore ne budu veće ako slijedite pravilan plan njege kože. Preporučuje se korištenje medicinskih proizvoda za njegu kože kao što su salicilna kiselina, alfa hidroksi kiselina , glikolna kiselina, retinol i nekomedogena šminka (tj. lagana šminka koja vam neće začepiti pore).


A za dodatnu pomoć, primer za šminku ne samo da pomaže vašoj šminki da ostane na mjestu, već zaglađuje i ispunjava površinu kože što može pomoći u smanjenju pojave proširenih pora.