
FOTO: Unsplash
Iskustvo nije presudno
povezane vijesti
Česta je predrasuda da su sobne biljke živopisnih i jarkih boja rezervirane samo za one iskusne, a početnici neka se okruže s isključivo biljkama „dosadne“ zelene boje. To je daleko od istine.
Naravno da nema ništa loše ako odaberete bujnu biljku punu smaragdno zelenog lišća i vitica, ali postoji i mnogo šarenih sobnih biljaka s kojima se oni koji su novi u svijetu njege biljaka mogu nositi.
Ako tek počinjete, ovo je osam biljaka koje stručnjaci preporučuju, a koje ne zahtijevaju stručnu njegu, a obogatit će vaš dom divnim nijansama boja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Crna zamija
Ova biljka ima jednostavne zahtjeve za njegu, ali diči se divnom tamnoljubičastom bojom.
Podnosi sve različite vrste svjetlosti i ne treba joj puno vode. Vrlo je otporna i iako cijeni dobro drenirano tlo i vlažnost, sasvim će dobro podnijeti sve što joj možete pružiti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kroton
Ove biljke imaju šarenilo boja po cijeloj biljci, pa čak i mijenjaju boju tijekom rasta. Iako cijene vlagu i puno sunca, nipošto nisu teška biljka za početnike. Krotoni uspijevaju čak i kad ih se malo zanemari, što može biti savršeno za nekoga tko je potpuno nov u ovom hobiju.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Oxalis (ljubičasta djetelina)
Ako ste u potrazi za ljubičastim sobnim biljkama koje se lako održavaju, teško je nadmašiti oxalis i njegove listove u obliku djeteline.
Zračeće nijanse fuksije, ljubičice i šljive – ovaj izbor je definitivno prava poslastica za svaki dom. Brzo se razmnožavaju i mogu dodati dašak boje gdje god se nalaze.
Brzo se oporavljaju ako se napravi pogrešan korak u njihovoj njezi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Aglaonema
Osim jednostavne njege, aglaonema je odličan izbor iz dva razloga vezana uz boju: možete je pronaći s ružičastim i narančastim listovima ili u hladnom trobojnom zelenom uzorku. Može podnijeti neujednačeno zalijevanje, što je savršeno za početnike s užurbanim rasporedom.
Također je odlična sobna biljka ako tražite tropske sorte ili nešto za elegantan unutarnji staklenik.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Coleus (ukrasna kopriva)
Najbolji dio kod ove biljke je to što im odgovara biti i unutra i vani. Dolaze u raznim bojama i mogu narasti visoko ili se mogu potaknuti da rastu u širinu.
Što se tiče njihovih potreba za njegom, ciljajte na jarko jutarnje svjetlo i neizravno svjetlo tijekom cijelog dana.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tradeskancija
Ova biljka ne samo da unosi zanimljive boje u vašu kolekciju biljaka, već i jedinstvene uzorke i oblike listova. Vole da ih se redovito zalijeva, ali im ne treba previše pažnje više od svaki tjedan ili dva.
Ove brzorastuće biljke najbolje je držati u zatvorenom prostoru jer može postati invazivna ako se ostavi vani.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Bromelija
Ako tražite privlačnu nijansu za svoj unutarnji vrt, poželjet ćete dodati bromelije na svoj popis želja.
Bromelije su kraljice boja, sa stotinama jedinstvenih sorti koje pokrivaju svaku boju duge. Imaju niske potrebe za vodom i ne zahtijevaju puno svjetla, što ih čini savršenim ukrasom za početnike u uzgoju sobnih biljaka.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Begonije
Za hladne ljubičaste i ružičaste nijanse, kao i srebrne i zelene tonove, ne tražite dalje od sobnih begonija poput begonije Rex.
Iako su prilagođene početnicima, begonije su nešto zahtjevnije i bolje su za početnike koji su već uspješno dodali jednu ili dvije biljke u svoju kolekciju.