Preporuke

Poljoprivredna savjetodavna služba podsjeća na oprez sa sredozemnom voćnom i maslininom muhom

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Posjednici biljaka domaćina sredozemne voćne muhe obvezni su redovito krčiti samonikle biljke domaćine sredozemne voćne muhe na svojim posjedima

Poljoprivredna savjetodavna služba podsjeća uzgajivače smokava i agruma na postupanje prema Naredbi (NN 53/2023) o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe – Ceratitis capitata (Wiedemann).


Posjednici biljaka domaćina sredozemne voćne muhe, radi sprječavanja širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe na ugroženim područjima, a u čijem su posjedu biljke domaćini sredozemne voćne muhe, obvezni su:


– redovito krčiti samonikle biljke domaćine sredozemne voćne muhe na svojim posjedima;


– zapušteno poljoprivredno zemljište privesti poljoprivrednoj proizvodnji te ga redovito održavati i obrađivati u skladu s odredbama propisa koji uređuje održavanje, zaštitu, korištenje, namjenu, naknadu i raspolaganje poljoprivrednim zemljištem;


– provoditi higijenske mjere prikupljanja i zbrinjavanja svih otpalih plodova s tla, odnosno provoditi mjere prikupljanja zaraženih, oštećenih, trulih i odbačenih plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe tijekom berbe ili najkasnije u roku od 24 sata nakon berbe, otkupa, sortiranja, pakiranja ili prikupljanja u skladištu plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe te ih zbrinjavati na jedan od sljedećih načina kojim će se učinkovito uništiti ličinke sredozemne voćne muhe:


– prikupljanjem plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe i zakopavanjem u roku od 24 sata te pokrivanjem slojem zemlje debljine minimalno 30 centimetara ili – prikupljanjem plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe i držanjem u hladnjačama na temperaturi od minimalno 0 °C najmanje 10 dana ili


– prikupljanjem plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe u plastične vreće i čuvanjem u zatvorenim vrećama na otvorenom najmanje 10 dana


– omogućiti stručnjacima Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu pristup biljkama domaćinima sredozemne voćne muhe u svrhu praćenja populacije sredozemne voćne muhe.


I maslinare se podsjeća na opasnosti od leta maslinine muhe, koji je intenziviran na području Šibensko-kninske županije na lokalitetima uz more. Pregledom uzoraka plodova i dalje se bilježi odlaganje jaja i pojava ličinki. Postotak aktivnih uboda značajno se razlikuje ovisno o uzorku i kondiciji plodova te se kreće 2 – 10 % (odloženo jaje + ličinka).


Preporuča se maslinarima da i dalje redovito prate ulov maslinine muhe na kontrolnim pločama u maslinicima. Ukoliko uoče pojačan let maslinine muhe preporuča se uzimanje uzoraka plodova, pregled istih (100 plodova po lokalitetu). Nakon što se utvrdi postotak zaraze, mjere zaštite trebat će prilagoditi dobivenim rezultatima.


Kurativno tretiranje (tretiranje širom, cijele krošnje) opravdano je provoditi kada se broj aktivnih uboda (jaje + ličinka) kreće između 10 i 15 %.


Za ovu namjenu dozvoljeni su pripravci na osnovu djelatnih tvari:


deltametrin (DECIS 2,5 EC, DECIS 100 EC, POLECI PLUS, SCATTO, ROTOR SUPER, DEMETRINA)


flupiradifuron – SIVANTO PRIME.


Maslinari koji su do sada koristili metodu masovnog ulova, mogu nastaviti s primjenom iste prema uputama proizvođača. Metoda masovnog ulova ima najbolji učinak ako se upotrebljava na širem području.


Maslinari koji koriste proizvode na bazi kaolina, nakon kiša mogu ponoviti tretman.