Za ljepši dom

Otkrivamo tri stvari koje nikako ne smijete čistiti s krpom od mikrovlakana

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Popularna mikrofibra u kućanstvu je veliki saveznik, ali ne kod svih materijala

Krpe od mikrovlakana praktični su pomoćnici u održavanju doma, ali ovo višenamjensko pomagalo ipak nije prikladno za korištenje na baš svemu što imate kod kuće. Prednost krpa od mikrofibre jest što se pomoću njih lako briše uporna prašina, a ove krpe jednako su efikasne mokre i suhe. Ali jeste li znali da pomoću njih ipak ne možete čistiti sve?


Namještaj visokog sjaja


Namještaj visokog sjaja zbog svojih reflektirajućih površina izgleda vrlo estetski atraktivno. Ali luksuzni dojam lako se može upropastiti ako za čišćenje koristite krpu od mikrovlakana. 


Njihova struktura djeluje hrapavo na površine visokog sjaja tako da s vremenom takve fronte počinju gubiti svoj prepoznatljivi sjaj. Također, krpe od mikrovlakana koje su  korištene više puta mogu dodatno naštetiti namještaju. Budući da se čestice prljavštine lako hvataju za vlakna, nerijetko korištene krpe mogu ostaviti ogrebotine na visokom sjaju.


FOTO: iStock


Drvene površine 


Bez obzira na to jesu li u pitanju police, komoda ili stol za blagovanje, krpe od mikrovlakana ne samo da mogu ostaviti sitne ogrebotine, već mogu i ukloniti tanak zaštitni sloj koji oblaže drvo te prirodno ulje s drvene površine.


Kod održavanja drvenih površina umjesto krpa od mikrovlakana radije birajte mekane pamučne ručnike kako bi vam namještaj što duže ostao besprijekoran.


Ogledala


Ogledala imaju iznimno osjetljivu površinu na kojoj abrazivni učinak mikrovlakana može oštetiti optiku zrcala i ostaviti neželjene ogrebotine.


Stoga budite pažljivi i kod korištenja krpa od mikrovlakana na staklenim površinama poput prozora. Ako niste sigurni pomoću čega da uklonite prljavštinu, mekani pamuk je uvijek dobra ideja, a ujedno na efikasan način možete iskoristiti i stare pamučne majice koje više ne nosite.