Pokušajte!

Nove navike uštedjet će vam vodu kada zalijevate biljke i povrtnjak 

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kako uz nekoliko jednostavnih gesta učiniti razliku

Vodu od kuhanja tjestenine, riže i povrća reciklirajte u vodu za zalijevanje i gnojidbu tla.


Tijekom procesa kuhanja hrana će u vodu ispuštati vitamine, mineralne soli i druge tvari koje su vrlo korisne za biljke.


U istu svrhu može poslužiti i voda kojom čistite posudu za kavu: ostaci kave izvrsno su gnojivo za tlo.


Prikupljajte vodu kojom se ispirete pod tušem prije nego što se nasapunate. To je u osnovi čista voda bez kemijskih tvari kojom možete smočiti biljke.


Za vaše biljke u posudama uvijek koristite tanjuriće. Vrlo su korisni za skupljanje viška vode koja nastaje zalijevanjem, a koju možete ponovno upotrijebiti za druge biljke.


Kako biste održali visoku vlažnost tla, tlo vaših lončanica možete prekriti običnom slamom. To je prirodni sustav koji su poznavali i vaši bake i djedovi, a koji možete primijeniti u praksi kako ne biste gubili vodu.


Za polagano otpuštanje tekućine u zemlju koristite posebne gelove za zadržavanje vode (mogu se kupiti u trgovinama s vrtlarskim priborom).


Osobito u vrućim danima, ne zaboravite podići posude s tla i napraviti razmak između dna posude i poda kako biste omogućili prolaz zraka i smanjili prijenos topline s poda.


To je vrlo jednostavno, a možete koristiti plastične čepove ili drvene štapiće.


Kod kuće gradite sustave za navodnjavanje kapanjem koji uvijek održavaju tlo umjereno hidratiziranim bez trošenja vode.


Večer je najbolje vrijeme za zalijevanje. S nižim temperaturama voda neće prebrzo ispariti i tlo će dulje ostati vlažno.


Sjetite se da vaze tijekom dana premjestite s balkona i terasa, izbjegavajući da ostanu izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti.


Konačno, koristite suncobrane, platnene tende i druge sustave zasjenjenja tijekom najtoplijih sati i kada je sunce najjače kako biste smanjili evapotranspiraciju biljaka i sušenje povrća.