Prijateljstvo

Nije dobro da se prema prijatelju ponašate kao da je vaš psihoterapeut. Evo zašto

Dijana Ljubanović

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Prečesto dijeljenje s prijateljima može početi zamagljivati ​​granice prijateljstva.

Dobro prijateljstvo je nešto što svi cijenimo i obožavamo. Prijatelji su u biti naša odabrana obitelj. Obično možemo podijeliti sve i svašta s njima u bilo koje doba dana. Prijatelji nas s vremenom jako dobro upoznaju.


Neki od naših prijatelja čak su bili s nama tijekom većine važnih događaja u našem životu. Međutim, ponekad je važno zapamtiti da vaš prijatelj nije vaš terapeut. To je osobito istinito kada doživite stvari u svom životu oko kojih bi vam možda trebala dodatna pomoć.


Terapeut je nepristran


Možda se pitate: “Zašto bih trebao posjetiti terapeuta kad imam tako dobre prijatelje?” Lijepa stvar kod terapeuta je to što je on nepristrana osoba s kojom možete komunicirati.


To znači da su vanjska strana na koju nitko drugi koga poznajete ne utječe. Ne pokazuju naklonost prema bilo kojem aspektu vašeg problema. Oni nisu svjesni ničega izvan onoga što dijelite s njima.


Vaš bliski prijatelj vjerojatno zna puno o vama i drugim ljudima u vašem životu. Zbog toga se savjet može davati na temelju postojećih predrasuda, a ne na temelju onoga što bi moglo biti najbolje za datu situaciju.


Vaš prijatelj će vam uvijek čuvati leđa, bilo da smatraju da ste u pravu ili u krivu. Terapeut će vas izazvati da razmislite o onome što doživljavate s različitih stajališta.


Ne samo da je terapeut nepristran, već je i zakonski obvezan čuvati vaše razgovore povjerljivim sve dok ne prijetite da ćete povrijediti sebe ili druge. Ovo je korisno jer sa svojim terapeutom možete podijeliti stvari koje se možda bojite podijeliti s prijateljima.


U terapiji ne postoji mogućnost da se to podijeli s drugima umjesto da bude privatno.


Terapija uči vještinama suočavanja


Svi mi svojim prijateljima govorimo kroz što prolazimo. Od njih često možemo dobiti odgovore poput “sve će biti u redu” ili “pokušaj ne razmišljati o tome”. Ovi odgovori mogu djelovati u ovom trenutku, ali to nije trajno rješenje za to kako se osjećamo.


Terapeut je osposobljen za mnoge različite intervencije, a jedna od tih intervencija je sposobnost podučavanja vještinama suočavanja. Vještine suočavanja su strategije koje možemo koristiti da nam pomognu nositi se s određenim emocijama i ponašanjima.


Na primjer, recite da imate problema s osjećajem tjeskobe i stresa. Terapeut bi vam mogao pomoći naučiti vježbe dubokog trbušnog disanja tijekom terapijske sesije.


Terapeuti vam također mogu pomoći da pristupite emocijama u vezi s određenim situacijama u seansama kojima možete sami imati poteškoća. Kada dobijete ovu pomoć, možete doći do srži emocija onoga što osjećate.


To omogućuje vama i vašem terapeutu da smislite odgovarajuće odgovore i strategije suočavanja kako biste pomogli u tim osjećajima kada ste izvan sesije, piše My Theraphy NYC.


Dobro je što vaš prijatelj nije vaš terapeut


Biti uz svoje prijatelje i moći se osloniti na njih važan je dio prijateljstva. Uvijek je lijepo imati nekome s kim možete razgovarati o svemu i osloniti se i u dobrim i u lošim situacijama. No, također je važno zapamtiti potrebu za granicama u svakoj vezi.


Granice oko dijeljenja


Pokušajte uočiti razliku između prijateljstva i terapije. Prečesto dijeljenje s prijateljima može početi zamagljivati ​​granice prijateljstva. Može se početi doimati kao posao, a ne ugodan odnos.


S vremenom to može postati nezdrav ciklus. Vaši prijatelji mogu se početi osjećati opterećeno ili bespomoćno jer osjećaju da vam ne pomažu. Zbog toga se također možete osjećati uznemireno sa svojim prijateljima jer mislite da vam ne žele pomoći ili ih ne zanima ono što imate za reći.


To može dovesti do toga da se vaši prijatelji distanciraju ili osjećaju preopterećeno. U konačnici, to može promijeniti dinamiku prijateljstva.


Pažljivo dijeljenje


To ne znači da nikada ne biste trebali tražiti svoje prijatelje za savjet. To samo znači da biste trebali voditi računa o tome koliko informacija dijelite. Možda biste također htjeli voditi računa o tome koliko prostora ostavljate i za potrebe svojih prijatelja.


Važno je osigurati da i mi dajemo doprinos u našim prijateljstvima i da nam terapeut također može pomoći u tome. Možete unijeti probleme iz svojih prijateljstava u svoje terapijske sesije.


Vaš terapeut vam može pomoći u poboljšanju tih odnosa i rješavanju nekih problema o kojima možda niste govorili u prošlosti.


Odlazak na terapiju u početku može izgledati pomalo zastrašujuće. To može biti osobito istinito kada ste navikli rješavati svoje probleme uz pomoć svojih prijatelja.


Uz to, terapeut je zapravo izvrstan dodatak vašem životu i može vam pomoći da razmišljate i rastete i kao osoba i u svojim ciljevima.


Dobivanje terapeuta ne znači da se morate prestati baviti svojim prijateljima ili razgovarati s njima o nekim svojim problemima. To vam samo omogućuje da imate drugu osobu u svom kutu s kojom možete razgovarati i kojoj možete vjerovati. Vaš terapeut vam može dati profesionalni savjet kada trebate obraditi različite emocije u životu.