Luda noć

Mamurluk vas dan poslije doslovno ubija? Donosimo vam par trikova kako da iznova stanete na noge

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock

Đumbir vam može pomoći da smanjite osjećaj mučnine, med kod glavobolje

Buđenje nakon cjelonoćnog tulumarenja i obilnog ispijanja raznih pića je često obilježeno skupom simptoma i neugodnih tegoba povezanih s prekomjernim unosom alkohola, kao što su teška glava, želučana kiselina, glavobolja, mučnina i povraćanje.


Ozbiljnost mamurluka može ovisiti o različitim čimbenicima: osim o količini unesenog alkohola, zapravo, o spolu (žene se lakše opijaju), tjelesnoj težini, navici konzumiranja alkohola, genetskoj predispoziciji i istovremenom uzimanju hrane, lijekova ili lijekova.


Iako je jedina stvarno korisna indikacija za izbjegavanje nuspojava pijanstva ne zlouporaba alkohola, postoje valjani prirodni lijekovi za izbjegavanje buđenja s osjećajem čekića u glavi ili vlaka koji prolazi preko vas.


Prvo pravilo za mamurluk je da pijete puno vode kako biste se rehidrirali i nadoknadili tekućinu izgubljenu zbog alkohola. Bolje je da popijete barem pola litre vode prije spavanja i još pola čim se probudite.


Čak su i voćni sokovi, poput soka od jabuke, kruške ili naranče, dodatna tekućina koju treba uzimati za brzi oporavak, a oni će vam omogućiti da smanjite neugodne posljedice poput glavobolje, mučnine i povraćanja.


Kako bi se olakšao proces detoksikacije, bilo bi bolje nakon nekoliko čaša vode krenuti s laganim doručkom, na bazi krekera ili dvopeka, po mogućnosti s džemom ili medom.


Konzumiranje hrane bogate mineralima također pomaže nadoknaditi one izgubljene pijenjem. Banane su posebno valjani saveznici u borbi protiv dehidracije i nadoknadi izgubljenog kalija, kako bi se ograničio čest osjećaj vrtoglavice nakon mamurluka povezan s ovim nedostatkom.


Tijekom doručka, med, možda namazan na krišku kruha, zahvaljujući šećerima koji se nalaze u njemu, može pomoći kod glavobolje. Zapravo, šećer u krvi prilično je nizak kod onih koji su previše popili.


Đumbir može biti odličan prirodni lijek u ovoj situaciji, posebno za smanjenje osjećaja mučnine koji često prati zlouporabu alkohola, zbog svojih poznatih antiemetičkih svojstava. Uzmite svježi komad i dobro žvačite neko vrijeme.


Možete si napraviti i čaj od matičnjaka, komorača ili kamilice, sve s opuštajućim učinkom.


Na kraju, nemojte prezirati vruću juhu, koja će vas natjerati na znojenje i time eliminirati toksine.


S druge strane, treba izbjegavati uzbudljive napitke poput kave i cole kako ne bi došlo do dodatnog iritiranja želučane sluznice i poticanja daljnjeg stvaranja želučanih sokova.


Konačno, kada pijete alkohol, najbolje je zapamtiti da to ne činite na prazan želudac jer hrana ograničava apsorpciju alkohola.


Vrijedi staro pravilo čaše ulja natašte, koje ograničava apsorpciju alkohola u stijenkama želuca, baš kao i čaša mlijeka.


Bolje se ne baviti tjelesnim aktivnostima, čak ni onim blagim, kako se ne biste izložili daljnjoj dehidraciji i hipoglikemiji.


Također je preporučljivo ne izlaziti vani u laganoj odjeći, jer unos alkohola potiče vazodilataciju, a samim time povećava disperziju tjelesne topline.