
Evo devet stvari koje možete učiniti u svom vrtu da biste pomogli pticama, kukcima i životinjama
povezane vijesti
Možete se približiti lokalnom divljem svijetu tako što ćete svoj vrt pretvoriti u sigurno utočište za prirodu pa u nastavku donosimo devet savjeta odnosno koraka kako to postići.
Neka trava raste!
Visoka trava jedno je od najrjeđih vrtnih staništa i puštanjem dijela ili cijelog travnjaka da raste napravit ćete mjesta za mnoge biljne i insekte. Košenje travnjaka samo jednom svaka četiri tjedna daje biljkama s “kratkom travom”, poput tratinčica i bijele djeteline, priliku da obilno cvjetaju, povećavajući proizvodnju nektara deseterostruko.
Kućica za ptice
Ptice su važan dio ekosustava vašeg vrta. Pomozite im da napreduju sadnjom drveća poput divlje trešnje, izradom kućica za ptice i stavljanjem hrane za ptice (ne kruha!) zimi. Postavite kućice i hranilice izvan dohvata mačaka i održavajte ih čistima.
Biljke penjačice
Penjačice su odličan način za prekrivanje zidova i ograda za skrovišta i gniježđenja divljih životinja. Bršljan je posebno koristan jer jesensko cvijeće služi kao izvor peludi za insekte, a zimske bobice vole ptice. Orlovi nokti su također dobri za divlje životinje i vrlo su privlačni.
Foto: Pexels
Osigurajte prirodne autoceste i sporedne putove
“Drveće i živice nude mjesta za odmor i gniježđenje te postaju prirodne autoceste za sigurno kretanje ptica i sisavaca, kao i vrijedno sklonište i zaklon od lošeg vremena i mogućih predatora. Čak i hrpe posječenih grana, grančica, komposta i ostataka drva mogu biti fantastična mjesta za život, hranjenje i hibernaciju životinja i kukaca”, kaže Jim Teague, voditelj rasadnika za National Trust.
Izgradite hotel za insekte
Ostavite hrpe kamenja, grančica i trulog drva u svom vrtu. To će pružiti sklonište svim vrstama važnih insekata, poput kornjaša i pauka. Mrtvo i trulo drvo je stanište koje je vrlo rijetko.
Napravite ribnjak
Ribnjak je pravi poticaj za divlje životinje. Ne mora biti ogroman, možete koristiti zakopanu kantu ili korito. Ako ipak želite veliki ribnjak, provjerite ima li nagnutih strana da bi divlje životinje mogle ulaziti i izlaziti. Ribnjak je najbolje napuniti nekloriranom kišnicom iz bačve za vodu i zasaditi nekim domaćim vrstama.
Foto: Pexels
Kompost
Kompostna hrpa je obostrano korisna: pruža vam način pretvaranja otpada u kompost koji će prirodno obogatiti vaše tlo, a osim toga može pružiti i toplo skrovište za mnoga stvorenja, uključujući i slijepe gliste. Da biste izbjegli privlačenje štakora, nikada nemojte dodavati kruh ili drugu kuhanu hranu.
Ostavite prazninu u ogradi
Nemojte zaključavati ježeve i žabe! Pazite da vaše vrtne ograde imaju neke otvore na dnu koji omogućuju divljim životinjama da se kreću s parcele na parcelu. To će pomoći u povezivanju različitih staništa.
Uzgajajte cvijeće
Cvijeće izgleda prekrasno i donosi boju i miris u vrt. Također, pruža hranu mnogim kukcima. Uzgajajte što više vrsta da biste osigurali pelud i nektar gotovo tijekom cijele godine. Ako je moguće, birajte sorte s jednim cvijetom i domaće vrste.
Napravite pauzu od plijevljenja
Naučite se opustiti u vezi s korovom. Listovi biljaka poput kopriva, maslačka i kupine, važni su izvori hrane za ličinke mnogih kukaca, uključujući leptire i moljce.
Neki “korovi” također cvjetaju dugo, bez obzira na vremenske uvjete, pa mogu pružiti nektar i pelud kada drugi izvori možda nisu dostupni.