SAVJETI ZA PREVENCIJU

Koliko su opasni krpelji u Gorskom kotaru? Za prenošenje bolesti moraju biti pričvršćeni najmanje 24 sata

Hina

Za odlazak u prirodu prikladno se odjenite / Pixabay.com

Za odlazak u prirodu prikladno se odjenite / Pixabay.com

U slučaju slabije imunološke barijere i ako se tijelo ne uspije izboriti u prvoj fazi s virusom, u drugoj fazi može doći do oboljenja. Velika većina oboljelih prolazi s blažim simptomima, stoga nema prostora za strah i paniku



DELNICE – Turistička zajednica (TZ) Gorskog kotara priopćila je u utorak, povodom pojave meningoencefalitisa, da je prevencija od zaraze virusom koji ugrizom može prenijeti krpelj izuzetno važna, što uključuje nošenje duge odjeće te pregled tijela nakon odlaska u prirodu.


Iz Ureda TZ-a ističu kako su se zbog pojave meningoencefalitisa u Gorskom kotaru konzultirali s epidemiologinjom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Marinkom Kovačević koja je istaknula da je prevencija protiv ugriza krpelja važna, ali i da ne znači da svaki ugriz krpelja sam po sebi mora biti opasan.


“Savjetovala bih da prilikom svakog boravka na otvorenom prevenirate potencijalni kontakt s krpeljima na način da se odjene prikladna odjeća i obuća koja će zaštiti tijelo, da se hoda obilježenim stazama te da se odjeća ne odlaže na grmlje i travu niti da se na istoj leži. Po povratku iz parka ili šume potrebno je ukloniti odjeću, oprati je te detaljno pregledati tijelo”, rekla je Kovačević.




Preporučila je korištenje repelenata, no istaknula je da ugriz krpelja sam po sebi ne mora biti opasan.


“Opasni su naime virusi i bakterije koje prenose”, objasnila je, dodavši da se virus ne prenosi momentalno, već je potrebno da krpelj bude pričvršćen minimalno 24 sata kako bi dovoljna količina virusa ušla u organizam.


“Svaka zaraza virusom koji uzrokuje meningoencefalitis ne mora rezultirati oboljenjem, što uvelike ovisi i o općem imunološkom stanju organizma”, pojasnila je Kovačević.


U slučaju slabije imunološke barijere i ako se tijelo ne uspije izboriti u prvoj fazi s virusom, u drugoj fazi može doći do oboljenja. Velika većina oboljelih prolazi s blažim simptomima, stoga nema prostora za strah i paniku, napominje.


Istaknula je i da je cijepljenje, koje se provodi u tri faze, učinkovit način sprječavanja krpeljnog meningoencefalitisa.


Osvrnula se i na informaciju o rasprostranjenosti i žarištima te istaknula da su krpelji koji prenose meningoencefalitis široko rasprostranjeni u srednjoj Europi uključujući i područje Hrvatske.