
FOTO: iStock
Vrijeme je za vrtne radne akcije
povezane vijesti
Proljeće je jedno od najuzbudljivijih razdoblja za sve ljubitelje biljaka. Nakon duge zime, priroda se budi, a s njom i naš balkon, terasa ili vrt. S prvim toplim danima, biljke izlaze iz zimskog mirovanja i traže našu pažnju.
Ovo je savršeno vrijeme da im pružimo svu potrebnu njegu kako bi sezona rasta započela na najbolji mogući način.
Donosimo vam detaljan vodič kroz ključne proljetne radove u vrtu i na balkonu – korake koji će vam pomoći da stvorite zdrav, bujan i estetski privlačan zeleni kutak.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Temeljito čišćenje prostora
Prvi korak je uvijek – čišćenje. Uklonite sve suhe i mrtve biljne ostatke, otpalo lišće, grančice, korov i ostatke prošlogodišnjih biljaka. Ako imate vrt, pobrinite se da odstranite i mahovinu, osobito ako je zima bila vlažna.
Na balkonu je važno očistiti sve tegle, žardinjere i nosače za biljke. Prljavština, naslage kamenca i ostaci starog supstrata mogu negativno utjecati na zdravlje biljaka.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Oživljavanje tla – temelj za bujan rast
Nakon zime tlo zna biti zbito i osiromašeno. U vrtu ga je preporučljivo prekopati, prorahliti i obogatiti svježim kompostom ili organskim gnojivom. Na taj način poboljšavate strukturu tla i unosite važne nutrijente.
Ako uzgajate biljke u teglama, svakako provjerite u kakvom je stanju supstrat. Kod manjih biljaka često je dovoljno zamijeniti gornji sloj zemlje, dok će veće lončanice cijeniti kompletnu zamjenu ili barem presađivanje u svježu zemlju s dodatkom perlita ili kokosovih vlakana za bolju prozračnost.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Orezivanje – rez za novi početak
Proljetna rezidba neophodna je za mnoge vrste biljaka. Uklonite sve suhe, bolesne i oštećene grane, kao i one koje se križaju ili zagušuju središnji dio biljke.
Grmovima, ružama i drvenastim trajnicama ovime ćete omogućiti bolju cirkulaciju zraka, ravnomjerniji rast i obilnije cvjetanje. Kod balkonskih biljaka poput lavande, ružmarina ili pelargonija, orezivanje će potaknuti stvaranje novih izdanaka i gušći oblik biljke.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vrijeme je za sadnju i sjetvu
Kad se tlo zagrije i prođu posljednji mrazevi (što u kontinentalnim krajevima najčešće znači sredina do kraja travnja), vrijeme je za sjetvu i sadnju. U vrtu se sada mogu saditi i sijati povrtnice poput graška, blitve, salate, rotkvice, mrkve i cikle. Balkoni i terase odlični su za uzgoj cherry rajčica, paprika, začinskog bilja (bosiljak, metvica, majčina dušica, vlasac) te jestivog cvijeća poput nevena i dragoljuba.
Ako želite da vaš prostor zablista bojama, ovo je idealno vrijeme za sadnju ljetnica: petunije, surfinije, kadifice, vodenike, verbene i lobelije oduševit će vas dugotrajnim i bogatim cvjetanjem.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prihrana biljaka – dodatna energija za rast
Tijekom proljeća biljke intenzivno rastu i trebaju više hranjivih tvari. Počnite s blagim dozama tekućeg ili sporootpuštajućeg gnojiva, ovisno o vrsti biljke.
Za balkonske cvjetnice idealna su gnojiva s naglaskom na fosfor i kalij (za cvjetanje), dok povrtnice i začinsko bilje traže više dušika (za lisnati rast). Prihranjujte redovito, svakih 2-3 tjedna, ali uvijek uz zalijevanje kako ne bi došlo do oštećenja korijena.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Redovito i pravilno zalijevanje
S porastom temperatura, biljke trebaju sve više vode. No, važno je razviti rutinu – zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili kasno poslijepodne kako biste izbjegli isparavanje i opekline na lišću.
Provjerite vlagu tla prstom – ne zalijevajte ako je zemlja još vlažna. Balkonima osobito prijeti prekomjerno zalijevanje, stoga se pobrinite da posude imaju dobru drenažu (šljunak, komadi keramike ili ekspandirana glina na dnu).
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pregled opreme i planiranje izgleda
Proljeće je odlična prilika da pregledate vrtni alat – naoštrite škare, očistite lopatice, provjerite crijeva i zalijevače. Na balkonu možete obnoviti dekor – dodati nove tegle, obojiti stare drvene sanduke, napraviti mini vertikalni vrt na ogradi.
U vrtu je sada pravo vrijeme za podizanje novih gredica, postavljanje sustava za navodnjavanje kap po kap ili planiranje kutka za odmor i sjedenje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prevencija štetnika i bolesti
Toplije vrijeme znači i buđenje neželjenih gostiju. Redovito pregledavajte biljke, osobito naličje listova, gdje se vole skrivati lisne uši i grinje. Prirodna sredstva poput otopine koprive, češnjaka ili blagog sapuna često su dovoljna za prevenciju. Ako se problem pogorša, potražite savjet u obližnjem vrtnom centru.
Ne zaboravite da vrtlarenje ne mora biti savršeno. I mali balkon s nekoliko biljaka može vam pružiti veliku dozu zadovoljstva, a vrt je prostor za eksperimentiranje, učenje i povezivanje s prirodom. Uživajte u svakom trenutku provedenom među biljkama – jer upravo u toj pažnji, mirisu zemlje i tišini između zalijevanja skriva se prava ljepota proljeća.