Savjeti

Kalifornijski jorgovan na Mediteranu raste najljepše

Jelena Sedlak

Ova vrsta jorgovana raste na umjereno vlažnom tlu i vrlo je otporna biljka, pa može podnijeti i temperaturu do -10°C

Kalifornijski jorgovan se ove jeseni nudi preko kataloga po cijeni od 100 kuna, što i nije mnogo ako se zna koliko je ova biljka dekorativna kada je posađena u našim vrtovima.


Ipak, mogli bismo proći i dosta jeftinije, pogotovu ako planiramo posaditi plavu živicu i ako imamo barem malo »zeleni palac«. Ova biljka ima latinski naziv Ceanothus, a kod nas je poznata i kao plavi grm.


Najljepša je posađena u mediteranskom vrtu, iako može uspijevati i u hladnijim krajevima. Plavi grm naraste oko dva metra u visinu i širinu, a cvjeta u svim nijansama plave i ljubičaste boje. Cvjetne glavice su skupina stotine sitnih cvjetića koji čine cvat u obliku napršnjaka. Listovi su mali, zimzeleni, ovalni ili gotovo okrugli, tamnozelene boje. Ima hermafroditne cvjetove.



Ova vrsta jorgovana raste na umjereno vlažnom tlu u polusjeni ili u pjeskovitoj ilovači na suncu, no ne podnosi vapnenasto tlo. Voli topla, sunčana mjesta zaštćena od vjetra, a može rasti i uz obalu mora. Vrlo je otporna biljka, pa može podnijeti i temperaturu do -10°C. Ipak, u hladnijem području ju je dobro saditi uz osunčane zidove. Vrlo lijepo će izgledati ako je zasadite na sunčanim rubovima travnjaka ili pak kao soliterni grm.


Najotpornija vrsta koju možemo naći u ovoj porodici je Ceanothus thyrsiflorus cascade koja će narasti do 4-5 m, a ima povijene izboje i grane koji izrastu do 4 metra dužine.


Kalifornijski jorgovan brzo raste, no ne treba jače orezivanje, a u proljeće treba ukloniti sve suhe grane. Preporučuje se ne rezati grane tanje od olovke, a ne voli ni uznemiravanje korijena, slično magnoliji, te ga je najbolje odmah posaditi na trajno mjesto. Ovaj grm nije u rodu s jorgovanom, ali slično njemu, cvjeta jako mirisnim cvjetovima. Lako se i uzgaja, a u svojoj pradomovini raste samoniklo. Biljka je zimzelena.



Sposobna je, slično leguminozama, fiksirati dušik u tlu i time ga obogatiti za ostale biljke. Cvjeta u slapovima tamnoplave boje, ali neki oblici nose svjetlije plave, boje lavanda ili čak bijele cvjetove.


Nakon sadnje, kalifornijski jorgovan u prvoj godini treba redovito zalijevati, a kasnije samo jednom ili dva puta mjesečno. Tijekom proljeća i jeseni biljka ne treba vodu u područjima s odgovarajućim oborinama. Jednako tako kalifornijski jorgovan ne voli gnojidbu, naprotiv, može propasti pognojimo li ga. Najbolje ga je malčirati nekim organskim materijalom.


Razmnožavanje kalifornijskog jorgovana također je jednostavno, a najlakše ga je razmnožiti iz reznice. Tada obično procvjeta već u roku od dvije do tri godine. Najbolje je uzeti poluzrele reznice tekuće sezone od zimzelenih sorti nakon cvatnje u ljeto ili jesen. Za listopadne vrste, u proljeće uzmite reznice mekog drveta iz novog rasta na necvjetajućim vrhovima stabljike.


Umočite reznicu u hormon za ukorjenjivanje, ili bez toga, i držite ga na toplom, vlažnom mjestu (za zimzelene sorte može pomoći držanje u propagatoru). Zimzelen ceanothus obično zahtijevaju sezonu rasta da se dobro ukorijene prije sadnje.