Za mali stan ili balkon

Kako uzgojiti povrće i voće u vlastitome stanu: Rajčica, tikvice i kelj na korak od fotelje do kuhinje

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Tikvice su povrće koje zahtijeva puno mjesta, pa ne možemo zamisliti kako bi mogle rasti u skučenom prostoru malog stana, ali to je moguće.

Sve veće poskupljenje hrane nije samo hrvatska stvarnost, zahvatilo je to i bogatija društva, pa sa svih strana stižu vijesti o rastućem trendu uzgoja hrane u vlastitoj režiji, čak i u malenom stanu s balkončićem. Od ideja za smještaj posuda u kojima se povrće uzgaja, tako da zauzmu što manje mjesta, do preporuka što uzgajati i savjeta kako najbolje stići do rezultata. Osnovna ideja je da samo trebate imati volju, a tada ćete naći i način da to ostvarite. Kao i kod svih ostalih stvari uostalom. Osim toga, tu je i užitak uspjeha u uzgoju vlastitih biljaka i okus tek ubranih, sočnih plodova. Evo nekoliko vrsta povrća i voća koje možete uzgajati i u malom stanu ili na balkonu.



Rajčice mogu odlično uspijevati u većim posudama. Možete im postaviti i potpornje od bambusa jer će sigurno obilato roditi. Rajčice su bogate antioksidansima i imaju protuupalna svojstva. Za svaku biljku će trebati posuda duboka barem 15 cm, napunjena dobrim supstratom, u koju ćete prstom utisnuti sjemenku ne dublje od 1 cm. Redovito, ali ne previše, zalijevajte biljku, držite je na toplom i osigurajte joj 12 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Vaše biljčice neće narasti onoliko koliko bi narasle u vrtu, ali će svejedno imati isti okus.



Avokado je jedna od najbolje prilagođenih voćnih vrsta za uzgoj u stanu. Najprije morate kupiti voće i sačuvati košticu. Zatim je dobro isperite i u nju zabodite dvije čačkalice koje će je pridržavati da ne upadne u čašu s vodom. Zašiljeni vrh treba biti okrenut prema gore, a oblija strana će biti u vodi dok ne pusti korjenčiće, što će se dogoditi za nekoliko tjedana. Tada biljčicu možete premjestiti u posudu sa zemljom. Ili umjesto toga, jednostavno kupite već gotovu sadnicu. Zemlja u posudi mora imati dobru drenažu. Redovito zalijevajte biljku, ali ne previše, i držite je na osunčanom mjestu.



Začinske trave se u kuhinji koriste svakodnevno, a vrlo ih je lako uzgojiti i zauzimaju malo prostora. Jednostavno posijte sjemenke u posudu sa zemljom i stavite je na prozorsku dasku kako bi bila dovoljno osunčana. Pomalo je zalijevajte svaki dan.



Limun je ne samo koristan, već i lijep i predivno miriše. U malom stanu će biti g
lavna atrakcija, a trebat će mu samo voda i najmanje 8 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Limun voli i visoku vlagu u zraku.



Kelj je, kao jednu od najzdravijih namirnica, također moguće uzgajati u stanu. Trebat će vam samo četvrtasta posuda od 15 cm u koju ćete utisnuti sjemenku i redovito je zalijevati. U ljetnim mjesecima najbolje je posudu s keljem držati u polusjeni.



Đumbir zauzima malo mjesta i lako ga je uzgajati u stanu. Trebat će vam jedan korijen đumbira koji ćete razlomiti na manje komade i posaditi na dubinu od oko 3 do 5 cm. Održavajte zemlju vlažnom, a posudu postavite na toplo mjesto s indirektnom sunčevom svjetlošću. Rodit će za nekoliko mjeseci, ali što dulje budete čekali, urod će biti veći.



Grašak šećerac ne zahtijeva puno posla oko uzgoja. Bit će vam potrebna veća posuda koju ćete napuniti dobrom zemljom ili ćete gnojivo dodavati kasnije. No, ne gnojite je s previše dušika, jer to nije dobro za ovu biljku. Posijte sjeme na razmak od oko 3 cm i zalijte zemlju, ali ne previše. Postavite posudu na zasjenjeno mjesto dok sjeme ne nikne, a zatim je premjestite na osunčano mjesto. Kasnije grašku postavite potpornje uz koje će se moći penjati.



Mladi luk je vrlo isplativ jer ga ne morate uvijek iznova saditi, već samo iskoristite zeleni dio, a bijelu lukovicu stavite u čašu s vodom i ona će za par dana opet proizvesti zeleno lišće. Jednostavno, brzo, i ne zahtijeva puno mjesta.



Mahune ne trebaju puno prostora jer rastu u visinu. Trebat će vam posuda visoka oko 20 cm i najmanje 8 sati sunca na dan. Najbolje ih je posijati u proljeće, tako da dospiju u ljeto. Trebat će im potpornji i redovito zalijevanje. Berite ih dva do tri puta tjedno, pa će vam rađati sve do zime.



Naranče ili mandarine patuljastog rasta bit će divan ukras vašeg stana. Ali i takvim mini stabalcima trebat će veća posuda. Neophodno je redovito zalijevanje, ali najprije pričekajte da se zemlja u posudi prosuši.



Mrkva zahtijeva šire posude, dubine oko 20 cm, dobro drenirane, kako se u njima ne bi zadržavala voda. Napunite ih dobrom, humusnom zemljom.



Šparoge trebaju puno vremena prije no što počnu rađati, no isplate se već kada uberete prvi urod. Trebat će vam posuda visine od oko 40 cm u koju ćete posaditi biljku na dubinu od oko 15 cm. Zemlja mora imati dovoljno vlage, ali ne i biti stalno vlažna i mora imati dobru drenažu. Iako ćete koristiti samo vršne izdanke, dopustite da njih nekoliko postigne svoju punu zrelost, kako bi biljke prikupile potrebnu energiju. Kada u zimu ovi izdanci odumru, odsijecite ih.



Špinat je jednostavno uzgojiti u stanu. Posijte sjeme prema uputi s paketića sjemena, posudu postavite na toplo mjesto kako bi propisno niknulo i zalijevajte ga. Nakon što nikne, osigurajte mu dovoljno sunčevog svjetla.



Češnjak će lako niknuti u maloj posudi u stanu koja ima dobru drenažu. Prilikom sadnje pokušajte zadržati košuljicu na češnjevima, a sadite ih sa zašiljenim dijelom na gore. Redovito zalijevajte i nakon par tjedana ćete vidjeti rezultate.



Jagode imaju plitak korijen, pa će im biti svejedno kakva je posuda u koju su posađene. Trebat će im redovito zalijevanje i barem 6 sati sunca dnevno. Možete ih posaditi i u viseće košare.



Rabarbara u posudama neće biti tako veličanstvena kao što je ona iz vrta, ali svejedno će biti rabarbara iz vašeg stana. Njezino korijenje je vrlo duboko, pa će vam trebati posuda dubine najmanje 30 cm i isto toliko široka. Posadite njezinu krunu 5 cm ispod zemlje i to na mjesto na kojem će dobivati barem 6 sati sunca dnevno. Kada korijenje ispuni posudu, možete ga razdijeliti i dobiti više biljaka. Trebat će im godinu dana prije no što ih počnete koristiti u kuhinji.



Tikvice su povrće koje zahtijeva puno mjesta, pa ne možemo zamisliti kako bi mogle rasti u skučenom prostoru malog stana, ali i to je moguće. Treba samo izabrati vrste koje rastu i na manjem prostoru, dati im dovoljno veliku posudu i u njoj omogućiti dobru drenažu. Najprije posijte sjeme u manju posudicu, pa kada dovoljno naraste, presadite biljku na konačno mjesto. Zemlja mora biti dobro pognojena i redovito zalijevana.