Neugodni mirisi

Kako ukloniti miris znoja iz odjeće – brzo, jednostavno i bez agresivne kemije

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Donosimo vam pet učinkovitih i prirodnih rješenja za borbu protiv mirisa i mrlja od znoja u odjeći – čak i nakon pranja

Nije samo ljetni problem. Neugodan miris znoja može se zadržati u odjeći i zimi, i bez fizičke aktivnosti – ponekad čak i nakon što je odjeća prošla ciklus u perilici rublja.


Pogotovo ako se radi o određenim materijalima poput poliestera. Dobra vijest? Uz nekoliko provjerenih i ekološki prihvatljivih trikova, omiljene majice, haljine ili košulje ponovno će biti svježe – bez potrebe za bacanjem ili korištenjem agresivnih sredstava.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Chiara Ferragni ✨ (@chiaraferragni)



Zašto odjeća ponekad smrdi i nakon pranja?


Znoj sam po sebi gotovo da i nema miris – sastoji se uglavnom od vode i male količine soli. Problem nastaje kada se znoj razgradi djelovanjem bakterija koje žive na koži. Te bakterije ostavljaju za sobom nusprodukte koji su izvor neugodnih mirisa.


I dok ih s kože lako isperemo, u vlaknima odjeće ostaju “zarobljene”, pogotovo pri pranju na niskim temperaturama (30–40 °C), koje nisu dovoljne da ih unište.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)



5 učinkovitih i prirodnih metoda za uklanjanje mirisa znoja iz odjeće


Ocat za tamnu i šarenu odjeću


Ocat je poznato sredstvo za uklanjanje mirisa – prirodan je, antibakterijski i neutralizira neugodne mirise. Idealno se koristi kod tamne, šarene ili tiskane odjeće (ne preporučuje se za bijelo!).


U velikoj zdjeli pomiješajte toplu vodu i čašu alkoholnog octa. Potopite odjeću i ostavite da odstoji sat vremena. Zatim operite kao inače. Za jače mirise možete dodati i malo octa izravno u perilicu rublja.


Limunska kiselina za bijelu odjeću


Za bijele majice ili košulje koje mirišu na znoj – i imaju žute tragove ispod pazuha – najbolji saveznik je limunska kiselina.


U litru vruće vode umiješajte četiri čajne žličice limunske kiseline u prahu. Potopite odjeću i ostavite je da odstoji oko sat vremena, zatim operite u perilici. Oprez: ne koristiti za tamne ili šarene tkanine jer može izblijedjeti boju.


Soda bikarbona, prašak za pecivo ili soda za pranje


Ova kućna sredstva izvrsno neutraliziraju neugodne mirise i otklanjaju masnoću.


U pet litara tople vode dodajte jednu veliku žlicu sode za pranje. Ostavite smjesu da stoji pola sata, zatim u nju potopite odjeću i ostavite preko noći. Operite kao i obično. Ako nemate sodu, poslužit će i soda bikarbona ili prašak za pecivo.


Zamrzivač za osjetljivu odjeću


Ne može svaka odjeća u perilicu – poput sakoa, blejzera ili kaputa. Za njih postoji trik sa zamrzivačem.


Stavite odjevni predmet u plastičnu vrećicu, dobro je zatvorite i ostavite preko noći (najmanje 12 sati) u zamrzivaču. Niske temperature ubijaju bakterije odgovorne za miris.


Svjež zrak i sunce – najprirodnije rješenje


Ponekad je najjednostavnije i najbolje: objesite odjeću na sunce. UV zrake djeluju antibakterijski i učinkovito uklanjaju mirise. A ništa ne miriši bolje od sunca i svježeg zraka!


 


View this post on Instagram

 


A post shared by ISABELLA RAKONIC (@isabellae)



Zašto neka odjeća brže poprima neugodan miris?


Sintetički materijali poput poliestera i akrila ne upijaju vlagu – ona ostaje na površini i postaje idealno tlo za razvoj bakterija. Nasuprot tome, prirodni materijali poput pamuka, lana, vune ili viskoze bolje upijaju vlagu i usporavaju nastanak mirisa. No i oni s vremenom mogu početi mirisati, posebno ako se ne peru pravilno ili na dovoljno visokim temperaturama.


Ako vaša odjeća i dalje ima neugodan miris i nakon pranja, rješenje ne mora biti kupnja novog komada – niti posezanje za jakim kemikalijama. Isprobajte jedan od ovih pet jednostavnih i prirodnih trikova.