Loša kvaliteta zemlje

Kako primijetiti nedostatak pojedinih elemenata u tlu?

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Kad nedostaje kalcija, rajčice pocrne.

Često smo nedovoljno stručni da primijetimo da s našim biljkama nešto nije u redu zbog loše kvalitete zemlje. Evo kako se očituje nedostatak pojedinih elemenata u tlu na biljkama:


Dušik


Cijela biljka zaostaje u rastu. Najprije stariji listovi postaju svijetlozeleni, pa žuti. Svijetlocrvene nijanse mogu se vidjeti na peteljkama i lisnim žilama, a mogu se javiti ljubičaste pjege.


Kalij


Rubovi starijeg lišća postaju žuti, pa smeđi, osobito kad je vruće vrijeme. U slučaju ekstremnog nedostatka, simptomi se javljaju i na mlađem lišću. Kod nedostatka kalija plodovi nejednako zriju.


Kalcij


Pri nedostatku kalcija listovi presadnica deformirani su i pojavljuju se međužilne kloroze, a vrh rasta ubrzo odumire. Rubovi mladih listova starijih biljaka posmeđe, a neke međužilne zone požute. Vrh rasta i cvjetni pupovi uopće se ne razviju. Crni koncentrični krugovi na donjem dijelu ploda rajčice ili paprike znak su nedostatka kalcija.


Nedostatak kalcija kod jabuka očituje se nastankom gorkih pjega, koje se mogu pojaviti i kasnije, u skladištu. U sušnim godinama se ovaj nedostatak posebno jako uočava.


Magnezij


Žućenje se najprije javlja u međužilnom području, počevši od baze lista i to prvo na starijem lišću, a kasnije i na ostalom lišću. Simptomi obično počinju klorotičnim mrljama, ponekad i narančaste boje.


Fosfor


Nedostatak fosfora također sprječava rast. Najprije se javlja na starijim listovima, čije naličje poprima ljubičaste nijanse.


Željezo


Ovaj nedostatak je lako popraviti folijarnom gnojidbom, a primijetit ćemo ga tako što mladi listovi postaju svijetložuti i razvijaju međužilno žućenje koje se širi od baze lista prema vrhu. Vremenom ono prelazi u bijelu boju, a potom se razvijaju smeđe zone uz glavne žile i oko njih, osobito uz bazu liski i na peteljkama.


Mangan


Pri nedostatku mangana pojavljuju se blage međužilne kloroze mladih listova. Početna faza nedostatka mangana može sličiti na nedostatak željeza. Kako se produljuje vrijeme nedostatka mangana, cijeli list postaje jednako žut (za razliku od nedostatka željeza, gdje je baza lista najžuća), nastaje na lišću metalni sivi sjaj i kasnije se razvijaju tamnije pjege i nekroze, a moguć je i razvoj ljubičastog sjaja na površini lista.


Cink


Nedostatak cinka očituje se najprije na najmlađem lišću. Javlja se žućenje lista u obliku međužilnih točaka koje kasnije prelaze u pjege, a u ekstremnim slučajevima i u nekroze. Žile lista najčešće cijelo vrijeme ostaju zelene.


Sumpor


Nedostatak sumpora rijetko se javlja. Listovi postaju žutozeleni s ljubičastim žilama i peteljkama, ujednačeno na cijeloj biljci. Lišće se doima zbijeno i smanjeno. Na naličju lista javljaju se jubičasti tonovi s ružičastim nijansama. Uslijed jačeg nedostatka sumpora na peteljkama se razvijaju lezije i nekrotične pjege, a listovi postaju uspravni, uvijeni i krhki.


Bakar


Mladi listovi postaju nekrotični i njihove se peteljke savijaju prema dolje, a liske prema gore. Mladi, tek razvijeni listovi, mogu gubiti boju i poprimati bjelkastosivi sjaj. Preparati bakra za zaštitu biljaka umnogome smanjuju mogućnost pojave nedostatka bakra.


Molibden


Simptomi su slični simptomima nedostatka dušika, samo nemaju crvenkastoljubičaste nijanse na naličju lista. Rubovi listova uvijaju se prema gore i na kraju cijeli list odumire.


Bor


Nedostatak bora uglavnom se javlja kod mladih biljaka u obliku kloroze starijih listova, uz pojavu žutih i narančastih nijansi. Listovi i peteljke postaju krhki i plutasti. Pri jačem nedostatku bora javljaju se ljubičastosmeđe strukture unutar žila koje se najbolje vide kad se list okrene prema svjetlu. Plodovi mogu biti deformirani, preveliki i podijeljeni, a pojavljuju se plustaste tvorevine oko čaške.