PITANJE ČITATELJA

Kako presaditi oleander i četkovac i prije zime?

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Za svaki slučaj, ako presadnja ne uspije, odsijecite mu nekoliko reznica koje ćete razmnožiti, kako ne biste trajno izgubili svoju biljku

Trebala bih savjet o tome kako presaditi oleander i četkovac, pita naša čitateljica Lučana Beltrame.


Četkovac (Callistemon citrinus) je egzotična mediteranska zimzelena biljka crvenih cvjetova na vrhovima grančica, koji podsjećaju na četke za pranje boca, a po čemu je i dobila ime.


Ova biljka voli sunčane položaje i može se saditi kao dekorativan pojedinačni grm, kao živica ili kao manje stablo. Od lipnja do listopada prekrivena je cvjetovima, koji privlače male ptice i insekte. Ne podnosi temperature niže od -5 stupnjeva, pa je callistemon moguće uzgajati vani, samo u regijama s blagom zimskom klimom. Interesantno je da oko nje ne raste korov.


Može rasti i u posudi, ali tada je preko ljeta treba češće zalijevati, a zimi tek malo. Četkovac voli jače orezivanje, i to nakon što precvjeta, pa će u narednoj godini formirati više cvjetnih pupova. Jednogodišnje izbojke slobodno prepolovite. U proljeće se orezuju odumrle i grane koje kvare izgled grma. Ljeti uklonite plodove jer nisu dekorativni, a iscrpljuju biljku.


Četkovac naraste od 1 do 3 m. Ako ga želite presaditi u veću posudu, to neće biti problem, ali ako ga želite maknuti iz vrta, to je već pravi pothvat. Najprije morate naći dovoljno veliku vazu ili iskopati dublju rupu u vrtu, i to u dijelu gdje će biti zaštićen od mraza. Za svaki slučaj, ako presadnja ne uspije, odsijecite mu nekoliko reznica koje ćete razmnožiti, pa nećete posve izgubiti svoju biljku. U svakom slučaju, nakon presadnje ga obilato zalijevajte kako biste pospješili ukorjenjivanje i oporavak biljke. Tek kasnije ga možete pognojiti dodavanjem tekućeg organskog gnojiva.



Najbolje je uzgajati callistemon u tijesnoj posudi. Stoga se preporučuje presaditi ga tek nakon punjenja cijelog lonca korijenjem. Postupak se izvodi svake druge godine, i to u proljeće. Ako je biljka već prevelika za presađivanje, dovoljno je samo promijeniti sloj tla u loncu.


Oleander (Nerium oleander) je također slabo otporan na smrzavanje i zimi ga treba zaštititi ili unijeti u zatvoreni prostor. Također mu odgovara osunčani položaj, te bilo kakvo tlo. Ima raširen korijenov sustav, pa će ga biti teže presaditi. No, svakako imajte na umu da je oleander otrovna vrsta, a najotrovniji je korijen i sjemenke, pa prilikom presadnje koristite rukavice.


Najbolje ga je presaditi u proljeće u ilovasto, dobro drenirano tlo, na osunčani položaj. Ako se sadi u posude, one moraju biti dovoljno duboke da oleander može razviti korijen. Tijekom rasta trebat će mu mnogo vode, ali oleandri mogu podnijeti i sušu. Kod zalijevanja biljaka u posudama treba osigurati dovoljno vlage od proljeća do jeseni, a zimi tlo treba održavati gotovo suhim.


Oleander se najjednostavnije razmnožava reznicama tako da se uzmu vršni ili postrani izboji koji ne nose cvatove (oko 20 do 25 cm) i koji su malo odrvenjeli pri bazi, uklone se listovi na donjem dijelu izboja i stave u staklenku s vodom (u koju je dobro staviti nekoliko komada drvenog ugljena). Umjesto u vodu reznice se mogu staviti i izravno u posude napunjene supstratom.


Biljka će nakon otprilike mjesec dana razviti veći broj korjenčića, nakon čega se može zasaditi u tlo.