
Foto: Press
Kako stvoriti okruženje za održivu budućnost?
Završeno je treće izdanje Greencajt Festivala koje je okupilo više od dvije tisuće posjetitelja, osamdeset međunarodnih i domaćih predavača i stručnjaka iz područja održivosti koji su u otvorenim debatama razgovarali o klimatskoj krizi u kojoj se nalazimo.
Ispunjene dvorane ukupno trideset panela i predavanja tijekom dvodnevnog Greencajta potvrdile su iznimno zanimanje posjetitelja iz Hrvatske i okolnih zemalja koji su došli iz prve ruke čuti kako i sami mogu biti dio velike i nužne promjene.
– Dojmovi se još uvijek nisu slegli. Najbitnije nam je bilo da projekt bude prepoznat, a prepoznat je onda kada vidiš da postoji zanimanje publike za sadržaj.
To je nama bio najveći izazov i zbog toga smo jako sretni. Dobili smo puno pozitivnih komentara koji kažu da je upravo ovakav festival ono što je potrebno našem društvu i što je poticaj za daljnji rad.
Na otvaranju nas je dočekala kiša, to je bilo malo stresno, ali nije čudo da koncem svibnja pada kiša, o tome smo govorili i na samom festivalu, a ni kiša ljude nije spriječila da dođu, kazao je direktor Greencajta Vinko Filipić.

Hrvoje Jurić sa svojim psima Maxom i Enom, Foto: GORDAN SVILAR
Inozemni stručnjaci
Najboljima među onima koji već daju značajan doprinos temama održivosti dodijeljene su Green Prix nagrade u čak osam kategorija, a uoči proglašenja dobitnika posebnu pažnju posjetitelja na drugom danu Greencajta privukao je Marco Silva, novinar i reporter BBC-ja koji je oduševio sve prisutne predavanjem na temu klimatskih dezinformacija, laži i teorija zavjere, koje je podržala britanska ambasada u Hrvatskoj.
– Moj posao identificirati je tvrdnje koje postaju viralne, provjeriti ih, razobličiti i javno objaviti, kaže ovaj strastveni »fact checker« koji se fokusira na utjecaj medija i društvenih mreža na percepciju klimatskih promjena i teoretičare zavjera kojima, kaže, nikada ne bi dao ni sekundu medijskog prostora.
Alessio Terzi, istaknuti stručnjak u području klimatskih promjena i ekonomist čije je predavanje podržala Europska komisija, naveo je da smo na pragu duboke promjene slične velikim industrijskim revolucijama iz prošlosti, kao i da Zelena industrijska revolucija nije prepreka, već zlatna prilika za društveni napredak.
Publiku je posebno potaknula na razmišljanje Gittemarie Johansen, danska influencerica i zagovornica zero-waste načina života koja je održala radionicu i poručila da je recikliranje samo početak puta, a ne rješenje problema koje su nametnule klimatske promjene.

Marco Silva, Foto: GORDAN SVILAR
Doprinos umjetnosti
Posebno inspirativni bili su Hrvoje Jurić, koji je prodao sve što je imao kako bi u 133 dana na električnom biciklu i u pratnji svoja dva psa obišao svijet i prošao 29.000 kilometara, te Davor Rostuhar, koji je krenuo na Sjeverni pol i maštao o tome da će tamo vidjeti narode poput Eskima, pa ipak odlučio otići na Južni pol, uzdrman razmjerima klimatskih promjena.
Da umjetnost može dati doprinos situaciji u kojoj se nalazimo, potvrdili su Dalibor Matanić, Konstrakta, Goran Bogdan i Slaven Kosanović Lunar, koji su se složili da je svrha angažirane umjetnosti potaknuti publiku na razmišljanje.
Prema reakcijama publike na svim panelima i predavanjima vidljivo je da je iznimno važno ovakve teme približiti građanima. U razgovoru 1 na 1 ravnatelj REGEA-e Julije Domac i njihova voditeljica strateških komunikacija Ivana Belić rekli su da su energija i klima među najvećim komunikacijskim izazovima te da upravo komunikacijom trebamo podizati nacionalnu svijest o temi energetike i energetske neovisnosti.
Prvu večer sudionike je zabavljao Gibonni, a drugu večer Konstrakta.
– Poslušao sam gotovo sva predavanja. Dao sam si truda da ono što smo pripremali šest mjeseci i konzumiram kao korisnik jer me sve te teme jako zanimaju.
Fantastična predavanja imali su Silva i Shayler, Rudan i Tadić bili su sjajni, a nagradu za najinspirativnijeg govornika dali smo Hrvoju Juriću.
Tu smo nagradu odlučili dodijeliti i uvesti u program tijekom drugog dana trajanja festivala jer smo shvatili da na Greencajtu ima sjajnih predavača i govornika i da bismo ih trebali nagraditi.
Iako je Jurić imao samo dvadesetominutni govor, svojom životnom pričom i načinom na koji ju je ispričao dobio je najveći pljesak publike i potaknuo mnoge na razmišljanje o životnim odlukama te je zato dobio tu nagradu koja će sada postati i tradicija, zaključio je Filipić.

Gittemarie Johansen, Foto: Press
Svi dobitnici priznanja
Greencajt Festival svakako je podigao svijest o ovim i brojnim drugim važnim temama iz područja održivosti i ekologije. Svi oni koji su uspješno proveli zelene i održive projekte u prošloj i ovoj godini, nagrađeni su najprestižnijom nacionalnom nagradom za okoliš – Green Prix.
Pa je tako u kategoriji Zeleni startup pobjedu odnio Silvan – Natural Handmade Cosmetics, dok je u kategoriji Na mladima svijet ostaje pobjednikom proglašena IV. osnovna škola Bjelovar za projekt Drvokod. Za najbolju Zelenu inovaciju žiri je najviše bodova dodijelio projektu WaterQ Ericssona Nikola Tesla, dok je u kategoriji Misli globalno, djeluj lokalno nagrađena Međimurska županija za certifikaciju za Green Destination.
Najboljim u kategoriji za Zelenu kampanju proglašen je projekt CO2MPENSTATING BY PLANTING agencije HEARTH thinking&doing, a projekt Kaufland škola voća i povrća najbolji je u kategoriji Utjecaj na zajednicu.
Među brojnim nominiranima publika je za ovogodišnjeg nacionalnog Greenlidera odabrala Zvonimira Kalića i njegov OPG Kalić, a posebna nagrada organizatora ove je godine prvi put dodijeljena najinspirativnijem govorniku i otišla je u ruke Hrvoja Jurića, osobe koja svojim primjerom pokazuje koliko je važno slijediti svoj san.
Nakon dodjele priznanja finalisti, pobjednici, sudionici i publika zatvorili su treći Greencajt u Rougemarin parku uz glazbenu poslasticu – Konstraktu i njezin bend Zemlja Gruva.