
FOTO: iStock
Sačuvajte i živce i usisavač
povezane vijesti
Usisavanje je kućanski posao koji se čini poprilično jednostavan. Samo uključite usisavač i krenete. Međutim, malo dodatnog znanja može vam pomoći da izbjegnete pogreške koje s vremenom mogu naštetiti ne samo vašoj učinkovitosti već i vašem uređaju.
Ako su vam podovi i dalje prašnjavi nakon čišćenja ili vam se čini da vaš usisavač ne radi tako dobro kao prije, možda radite jednu (ili više) ovih uobičajenih pogrešaka pri usisavanju.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Korištenje pogrešnog nastavka
Dodatni nastavci koji dolaze s vašim usisavačem služe određenim svrhama. Mekani nastavak s četkom savršen je za brisanje prašine s tvrdih površina poput polica i lajsni, ali nije namijenjen za tapecirani namještaj ili tkaninu. U tim slučajevima bolje je koristiti tapeciranu četku. Za gole podove i tepihe s niskom florom koristite izravno usisavanje, a ne rotirajuću četku, koja može raspršiti prljavštinu ili oštetiti osjetljive tepihe.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nedovoljno pražnjenje usisavača
Puna vrećica smanjuje učinkovitost vašeg usisavača, a može čak dovesti do pregrijavanja. Steknite naviku prazniti modele bez vrećice nakon svake upotrebe. Kod usisavača s vrećicom, zamijenite vrećice kada je trenutna otprilike tri četvrtine puna.
Zanemarivanje filtera
Filteri usisavača hvataju finu prašinu i alergene, ali ih je potrebno redovito čistiti ili mijenjati, ovisno o tome jesu li perivi ili ne. Prljavi filter smanjuje protok zraka i usisavanje, a može čak i otpuhati prašinu natrag u zrak. Ako filter pokazuje znakove istrošenosti ili je jako prljav ili poderan, vrijeme je da ga zamijenite.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Korištenje pogrešnih postavki
Većina usisavača omogućuje vam podešavanje visine i snage usisavanja kako biste učinkovitije čistili različite površine. Prenisko postavljen usisavač neće se lako kretati po debelom tepihu i može čak oštetiti vlakna tepiha. Suprotno tome, ako koristite previsoko postavljenu postavku na tvrdom drvu, mogao bi propustiti prljavštinu i ostatke.
Usisavanje samo u jednom smjeru
Ako usisavate samo u jednom smjeru, posebno tepihe, mogli biste ostaviti prljavštinu. Za dublje čišćenje, prijeđite preko tih područja u više smjerova kako biste podigli i oslobodili prljavštinu koja je duboko zarobljena u vlaknima tepiha.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Usisavanje podova prije čišćenja viših površina
Počnite visoko, završite nisko. Prašina i ostaci padaju dok čistite radne ploče, namještaj, police i sve druge više površine koje zahtijevaju brisanje prašine. Ako prvo usisavate podove, vjerojatno ćete na kraju usisavati dvaput.
Oslanjanje isključivo na robotski usisavač
Robotski usisavači su praktični za kratko čišćenje, ali nisu potpuna zamjena za tradicionalni usisavač. Ne mogu se nositi s mjestima poput stepenica i mogu imati poteškoća s uklanjanjem tvrdokornije prljavštine.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Usisavanje većih ostataka
Postoji razlika između prosječnog kućnog usisavača i usisavača za trgovine, a prvi se ne bi trebao koristiti kao drugi za usisavanje tvrdih predmeta poput kovanica ili spajalica. Ti se predmeti mogu zaglaviti u crijevima, a čak i ako na kraju dospiju u vrećicu, mogu oštetiti motor. Uvijek prije usisavanja provjerite pod tražeći veće predmete.
Ignoriranje začepljene četke
Vaša četka zahtijeva redovitu njegu – posebno ako imate kućne ljubimce jer se dlake mogu omotati oko četke, ograničavajući njezino kretanje i dodatno opterećujući motor. Većina usisavača ima četku koju možete lako ukloniti za temeljitije čišćenje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pregrubo rukovanje kabelom
Čupanje kabela za napajanje iz utičnice ili njegovo brzo vraćanje u usisavač može oštetiti i utikač i mehanizam za uvlačenje. Uvijek pažljivo izvucite utikač i držite kabel u ruci dok ga namatate natrag na kolut.