
Foto: iStock
U kratkim je crtama objašnjeno da se tim odlučio koncentrirati na folikul dlake
Novo znanstveno istraživanje moglo bi ponuditi lijek protiv ćelavosti, prenosi LADBible. Statistike pokazuju da će otprilike 85 % muškaraca kad-tad tijekom života biti pogođeno gubitkom kose, dok će se u istoj situaciji pronaći 40 % žena.
I dok neki prihvate novi izgled, mnogi se okreću znanstvenicima ne bi li pronašli lijek.
Istraživači kalifornijskog Sveučilišta Riverside, nedavno su otkrili da je jedna jedina kemikalija ključna stavka zbog koje se folikuli kose razdvajaju i odumiru.
Sada se nadaju da bi ovo otkriće mogli preokrenuti u korist liječenja i ćelavosti i rana.
Matematička biologinja i koautorica studije Qixuan Wang kazala je: “U znanstvenoj fantastici kada likovi brzo zaliječe svoje rane, ideja je da im to omogućuju matične stanice. U stvarnom životu, naše nas novo istraživanje približava shvaćanju ponašanja matičnih stanica tako da ih možemo kontrolirati i ubrzati zacjeljivanje.”
Studija je detaljno opisana u članku stručnog časopisa Biophysical Journal, a u kratkim je crtama objašnjeno da se tim odlučio koncentrirati na folikul dlake jer su jedini organ u ljudskom tijelu koji se automatski i redovito sam oporavlja, čak i kada nije ozlijeđen.
Otkrili su da vrsta proteina TGF-beta (transformirajući faktor rasta) kontrolira kako se stanice u folikulima, uključujući i matične, dijele i zatim formiraju nove ili odumiru.
“TGF-beta ima dvije suprotne uloge. Pomaže aktivirati stanice folikula dlake da proizvodu novi život, a kasnije im pomaže tijekom procesa apoptoze, programirane stanične smrti”, dodaje doktorica Wang.
Naravno, još će trebati vremena da se ćelavost izliječi, ali stručnjaci iza studije predlažu da bi moglo biti moguće aktivirati ćelije folikula i stimulirati rast kose ako se napravi više istraživanja po pitanju komunikacije između TGF-bete i drugih gena te dijeljenju stanica.
Ako se pronađe način za točnu kontrolu razine proteina, moglo bi doći do efektivnog liječenja stanja koje pogađa veliku brojku ljudi diljem svijeta.
“Potencijalno, naš bi rad mogao ponuditi nešto ljudima koji pate od različitih problema”, zaključuje Wang.