Piše Damir Cupać

Tri aždaje

Damir Cupać

Foto Reuters

Foto Reuters

Te tri aždaje u velikom su naletu na cijeli europski kontinent, dobrim dijelom zahvatile su i razvijeni zapadni dio Europe i nitko ne zna kolika će točno šteta nastati.

placeholder


Prošle je godine svatko onaj tko je donekle informiran krenuo strepjeti od onoga što donosi jesen jer je cijena energenata otišla u nebo, a vlada premijera Andreja Plenkovića je cijelo ljeto 2022. godine šutjela. Ipak na kraju su prihvaćene brojne mjere kako bi se građanima, jedinicama lokalne samouprave i gospodarstvu pomoglo da do 1. travnja ove godine izbjegnu financijske krahove zbog preskupih energenata.


Bliži se 1. travnja i već nekoliko tjedana premijer Plenković umiruje nervoznu javnost da će kao odgovorna vlast na vrijeme objelodaniti novi paket mjera jer je jasno da razlozi koji su doveli do državnih intervencija nisu prestali. Rat u Ukrajini bjesni i dalje, cijene energenata divljaju i dalje, nešto je kao usporila inflacija, ali svi oni koji odlaze u prodavaonice nisu slijepi da ne bi vidjeli da cijene divljaju i dalje.


Teško je zamisliti kako bi hrvatska obitelj s prosječnim primanjima, ili hrvatski umirovljenik, preživjeli od prvoga do prvoga kada bi se od 1. travnja vratile tržišne cijene plina, električne energije ili goriva.




Bez puno mudrovanja jasno je da bi većina građana upala u egzistencijalno siromaštvo i da ne bi mogla spajati kraj s krajem. Džaba euro, džaba Schengen, džaba europski projekti, hrvatski građani bili bi na koljenima. I to premijer Plenković jako dobro zna i svjestan je da mora intervenirati proračunskim sredstvima kako bi zadržao socijalni mir.


U ovom trenutku bilo kakve socijalne tenzije bile bi nezamislivo opasne jer su vremena nesigurna i neizvjesna i nitko ne zna što donosi sutra. reklo bi se da hrvatski protestni potencijal nije velik, ali kada je prazan frižider i kada nema svjetla već zavlada mrak u domovima, lako bi se on probudio.


Nije Hrvatska otok pa da samo Banski dvori subvencioniraju građane i gospodarstvo. To je praksa koja je postala uobičajena u Europskoj uniji. Da se stvari ne otmu kontroli, slijedi od 1. travnja novi paket državnih mjera. Prema onom što se za sada zna, nove mjere nastavak su već postojećih i obuhvatit će sve one koji i postojeće obuhvaćaju.


Paket mjera Banskih dvora težak je 1,7 milijardi eura i njime će se pokušati zaustaviti cijene energenata na postojećoj razini, zaustaviti inflaciju koja siromaši građane, a osmišljene su i posebne potpore i poticaji. Plenković je pojasnio da je rat u Ukrajini probudio tri aždaje – energetsku krizu, prehrambenu krizu i inflaciju.


Te tri aždaje u velikom su naletu na cijeli europski kontinent, dobrim dijelom zahvatile su i razvijeni zapadni dio Europe i nitko ne zna kolika će točno šteta nastati.


Tim više što se još manje zna do kada će tri aždaje divljati i pustošiti sve pred sobom. No, najgore bi bilo mirno promatrati propast i ne zaštititi građane, kako i koliko se u ovom trenutku može.


Zbog toga će vlada premijera Plenkovića nastaviti regulirati cijenu plina na godišnjoj razini, a cijenu električne energije u sljedećih šest mjeseci na isti način kao i do sada. Mnogi građani ne razbijaju previše glavu u vezi s računima koje plaćaju za plin, toplinsku ili električnu energiju.


Nisu ni svjesni da bi bez državnih potpora ti računi bili nekoliko puta veći. Ne, nije riječ o računima skupljim za 20, 30 ili 70 posto, računi bi bili nekoliko puta veći. Riječki gradonačelnik Marko Filipović nebrojeno puta je naglasio da bez vladinih mjera gradske ustanove, vrtići i škole ne bi mogli funkcionirati, a teško da bi komunalna poduzeća usluge naplaćivala po postojećim cijenama.


Na djelu bi bila spirala zla u cijeloj državi i u to nema nikakve sumnje. Premijer Plenković naglasio je da će nastaviti subvencionirati naftne derivate, što je isto logično jer svako poskupljenje goriva za posljedicu ima divljanje cijena u prodavaonicama.


Kod trgovaca nema osjećaja za solidarnost, a i propali su svi pokušaji penalizacije onih koji ostvaruju ekstraprofite guleći hrvatske građane do zadnjeg centa. Jer jesti se mora.


Premijer Plenković pojasnio je i da su osigurana sredstva za pomoć socijalno ugroženima. Ostaje jedino pitanje do kada će vlada moći izdvajati milijarde eura kojima se kupuje socijalni mir i donekle zadržavaju tri aždaje da nas sve ne proždru.